Svobodné dolby. Máme hole v ruce. OF? Osvobození Fojtíka. Anebo snad: Očekávám funkci?“ Hodina dějepisu v podání Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. Scénka, která byla natočena krátce po roce 1989 pro televizní pořad Možná přijde i kouzelník, dodnes rozesmává ty, kteří stáli proti ozbrojencům s holýma rukama, i současné studenty.
Zkomolená hesla, zkratky a pojmy obhajoval Oldřich Kaiser coby středoškolačka Karolína u tabule s takovou nadsázkou, že snad nikdo z tehdejšího publika nevěřil, že by jednou listopadová revoluce mohla být pro děti vzdálená jako bitva u Sudoměře.
Do deseti let doženeme Rakousko! Tak znělo heslo roku 1989. Reportáž z pohraničí ukazuje, jak to vypadá 35 let poté
Střih. Je to už 35 let. Po celé zemi se chystají happeningy. Organizují je většinou mladí lidé. Ti si jistě nespojují Občanské fórum s Fojtíkem, ale možná také úplně nechápou, co nás tehdy do ulic přivedlo. Historik Michal Stehlík s publicistou Martinem Gromanem se jim to snaží objasnit v nejnovějším díle své populární knižní série. Nazvali jej Přepište dějiny (nejen) k maturitě a čtenářům předkládají celistvější pohled na poslední století. První kapitola začíná Tomášem G. Masarykem, poslední končí Václavem Havlem.
„Snažili jsme se postihnout, že listopad 1989 není vnitřně zlom ve společnosti, rozhodně ne srovnatelný třeba s koncem druhé světové války. Rok 1989 je akcelerace vývoje, je to pád politické garnitury, ale společnost z něj jako změněná nevychází, spíše se pak transformuje v následujících letech a některé principy z konce normalizace v zásadě přežívají nadále,“ vysvětluje Martin Groman pro HN. Přežívají také fámy? „Mýtů typu mrtvého studenta Šmída už moc není. Spíše se teď objevuje téma infiltrace studentského průvodu agenty StB, které může vyvolávat dojem, že všechno bylo jinak a někdo něco řídil, což je celkem nemístné.“
Známá dvojice nebude v neděli chybět v centru Prahy, v rámci Korzo Národní se chystá při veřejném podcastu rozmlouvat o konci 80. let: „Půjde jak o vztah tehdejších představitelů katolické církve k režimu, tak o situaci v podzemní církvi.“
Michal Stehlík, Martin Groman: Přepište dějiny (nejen) k maturitě
KNIHA, vydalo nakl. Jota, 2024
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist