Prague Sounds 2023

FESTIVAL, od 1. do 18. listopadu

Časopis Time zařadil Angélique Kidjo před časem mezi 100 nejvlivnějších lidí světa, a to pro její významnou roli ve službách UNICEF a za obdivuhodné nasazení v boji za práva žen v Africe. Tahle energií nabitá dáma je však především skvělá jazzová, respektive multižánrová zpěvačka, která sklízí úspěchy po celém světě. Bude také hvězdou letošního festivalu Prague Sounds, někdejších Strun podzimu, a to společně s dalšími esy, jako jsou třeba basista Ron Carter nebo klavírista a zpěvák Benjamin Clementine. Všechno to začne právě s ním 1. listopadu v Rudolfinu.

Jakub Matuška – Masker: Koule aneb Cestou k propasti mineš deset kamenů

VÝSTAVA, Galerie Villa Pellé, od 18. října do 7. ledna 

Jakub Matuška: Čumilové II, 2023
Jakub Matuška: Čumilové II, 2023
Foto: archiv

Nejnovější obrazy někdejšího sprejera a streetartisty, mimochodem finalisty prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, lze chápat jako barvité alegorie pocitů člověka a umělce střední generace. „Domněle nekonečný večírek mládí skončil a čas se rozkrájel na sled pracovních termínů a rodinných povinností. ‚Koule‘ nových starostí je zkouškou, v níž bychom měli obstát. Ale kdo ví, třeba nakonec skončíme pádem do propasti,“ charakterizuje téma výstavy její kurátor Jiří Ptáček. A že i propast bude hodně složitý prostor, o tom není třeba pochybovat.

Jana Kratochvílová: Now & Then

ALBUM, vydává klub Doupě, 2023 

04 Kratochvilova02
Foto: archiv

V stínu kapradiny spal / svět pod hlavou měl / v stínu kapradiny snil / vím o mně ne žel… Anebo: Publikum tvé jsem já, Milování za svítání, Dlouhá, bílá, žhnoucí kometa. Všichni ty třeskuté songy známe a celkem nehraje roli, jestli si pamatujeme i smutně třeskutý příběh zpěvačky, která měla smůlu, že se narodila v Československu, anebo o jejích životních reáliích nemáme ani ponětí. Důležité je, že Jana Kratochvílová zase své „sedmnácté“ narozeniny bude slavit v Lucerně (11. listopadu) a přitom pokřtí unikátní dvojalbum Now & Then. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist