Jednoho zářijového večera před necelými šesti lety přistála Abrahamu Kleinovi z nizozemského Rotterdamu v e-mailové schránce zpráva z české adresy. „Dobrý den, nedávno jsem zkoumal několik známek nabízených na aukci v Praze. Jednou z nich byla čtyřkorunová známka z roku 1919 na žilkovaném papíře, jež patřila J. L. Kleinovi a byla ukradena na výstavě známek Philanippon ’91 v Japonsku. Hledám syna J. L. Kleina. Jste to vy?“ Podepsán byl znalec z oboru filatelie Josef Chudoba.

Abraham Klein musel e-mail kvůli rozrušení číst několikrát, jestli ho nešálí zrak. „Moje první myšlenka byla, že táta měl pravdu,“ říká dvaasedmdesátiletý muž v telefonickém rozhovoru ze španělské Malagy, kde tráví konec zimy. Jeho otec Johan L. Klein, uznávaný sběratel poštovních známek, který měl jedinečnou kolekci předválečných československých rarit a zemřel coby osmadevadesátiletý v roce 2014, zmizení svého zřejmě nejcennějšího kousku ze zmíněné japonské výstavy těžce nesl.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.