V roce 2017 v jarním čísle Zpravodaje mikroregionu Nechanicko vyšel nenápadný text s titulkem Transporty k branám smrti. Jeho autorka Eva Větrovská ho sepsala k lednovému Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu a připomněla v něm nacistickým terorem postižené židovské rodiny z okolí malého města Nechanice na Královéhradecku. Mezi desítkami zavražděných bylo i jméno Gizela Beckmannová.

Pár dní po vydání článku u Větrovských zazvonil zvonek a ve dveřích stál neznámý starší muž. Jan Ledvinka přijel z nedaleké vsi Radíkovice, v ruce držel Zpravodaj otevřený na stránce, kde bylo podtržené právě jméno Beckmannová. Pod paží svíral plochou nevelkou krabici. „Ptal se mě, jestli o té ženě vím něco víc. Nechápala jsem, co po mně chce, a odpověděla po pravdě, že nic. Že je jen jedním ze jmen, která jsem našla na webu Holocaust.cz jako oběti nacistických transportů z Nechanicka,“ říká osmatřicetiletá vystudovaná archivářka a historička v obývacím pokoji svého domu na okraji Nechanic.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.