Někdy je dobré pokládat si dětské otázky. Jedna z nich, protože jsme v ekonomických novinách, může znít takto: Celou svou existenci lidstvo vymýšlí prostředky, jak si usnadnit život, aby nemuselo tolik pracovat. A dnes, kdy máme množství všemožných udělátek, která nám pomáhají nejen fyzicky, ale nahrazují už i myšlení, to mnohdy vypadá, že se maká víc než kdykoli předtím. Dokonce se bude prodlužovat věk odchodu do důchodu, takže se bude makat, s mírnou nadsázkou, až do smrti. Jaká je v tom logika?

Ona to ale vlastně jen dětská otázka není. V roce 1930 slavný ekonom J. M. Keynes odhadl, že v roce 2030 budeme pracovat patnáct hodin týdně. Ano, tři hodiny denně. Měl pro to dobrý důvod, vycházel ze statistické řady zkracování pracovní doby v minulosti. Zjevně se to ale nestalo. Pracovní doba je u většiny profesí prakticky stejná nebo jen o pár hodin kratší než před sto lety.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.