Málokteré plavidlo způsobí takové vlnobití. Když v červnu 2002 na lodi plující po rakouském Dunaji přijalo od někdejšího argentinského biskupa Romula Braschiho sedm členek římskokatolické církve kněžské svěcení neboli ordinaci, vyvolalo to v Římě ostrou reakci. Svatý stolec se tvrdě vymezil proti rebelii, která měla podle jedné z vysvěcených, německé teoložky Idy Ramingové, upozornit na to, že zákaz ordinace žen nemá podklad v Bibli. Nejenže nebyl tento krok Vatikánem uznán, ale všechny odvážlivkyně byly z církve exkomunikovány. Braschi, krajan současného papeže, opustil bratry římské katolíky již dříve: kvůli nesouhlasu s poměry v jejich společenství založil vlastní Katolickou apoštolskou charizmatickou církev Krále Ježíše.

Vatikán neuznává ženy za hodné kněžské služby od svého vzniku před více než dvěma tisíci lety, toto povolání je pouze pro muže. Členky církve na rozdíl od praxe z dávné minulosti dnes nemohou vykonávat ani nižší duchovní službu na pozici jáhnů, což jsou vysvěcení pomocníci kněze, kteří ale například nemohou sami vést mši. Donedávna dívky nesměly v kostele oficiálně sloužit ani jako ministrantky. Nemluvě o tom, že muži v církvi dodnes rozhodují, jak má žena nakládat se svým tělem a životem. Zákaz většiny způsobů antikoncepce a potratu stále platí.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.