Podle Elona Muska je systém solárních elektráren umístěných na zemské orbitě asi ta největší hloupost, o jaké kdy slyšel. Šéf vesmírné firmy SpaceX zpravidla netrpí nedostatkem představivosti, o čemž svědčí i jeho vizionářské podnikání. Podle řady vědců je ale tentokrát úplně vedle. Jak analýza Vesmírných sil Spojených států amerických, tak britská zpráva k rozvoji energetiky považují vesmírné elektrárny za slibný koncept.

Solární panely napájí Mezinárodní vesmírnou stanici nebo vozítka na Marsu. Už v roce 1941 ale přišel autor sci-fi Isaac Asimov v povídce Dedukce s myšlenkou, že by šlo sluneční energii sbírat na zemské orbitě a následně ji posílat pomocí paprsků na Zemi. První významný pokus přenést energii na dálku provedla americká vesmírná agentura NASA v roce 1975, kdy rádiový teleskop namířila na sběrnou anténu vzdálenou 1,5 kilometru.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.