V době, kdy tolik lidí usiluje o rychlé dosažení finanční nezávislosti s cílem přestat chodit do práce i o desítky let dříve, než kdy je obvyklé, působí vzor několika generací investorů Warren Buffett jako z jiného světa. Na odpočinek – a to ještě ne úplný – chce podle víkendového prohlášení odejít až jako pětadevadesátiletý. Na dům si přitom ušetřil už jako dvacetiletý student a záviděníhodné finanční nezávislosti dosáhl dlouho předtím, než na Měsíci přistál první člověk.
Od další dnes populární „filozofie“ označované jako longevity, jejímž cílem je co nejvíc si prodloužit život v dobré kondici, se přitom nyní čtyřiadevadesátiletý Buffett zásadně odlišuje jídelníčkem, v němž nechybí průmyslově zpracovaný „junk food“ zapíjený kolou, i celoživotním nezájmem o fyzické cvičení. Pokud by odpůrci sportu potřebovali patrona, byl by Buffett vhodnější než Winston Churchill, kterému se slova „naprosto žádný sport“ jako recept na dlouhověkost neprávem (ale o to častěji) připisují.
Proti dnes převládajícímu proudu jde Buffett i v zásadní politicko-ekonomické otázce, jak zdaňovat vysoké výdělky. A to rodinné tradici zčásti navzdory.
Co se dočtete dál
- - Z jakých poměrů muž přezdívaný Věštec z Omahy pochází, jak ho ovlivnily a v čem jde vlastní cestou.
- - Jak se dostal k obří textilce Berkshire Hathaway a proč na její koupi na rozdíl od zbylých akcionářů prodělal.
- - Co si myslí o daních a jak to ladí s jeho činy.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.