Andrej Babiš 30,1 procenta, Danuše Nerudová 26,5 procenta a Petr Pavel 23 procent, tak dopadl poslední předvánoční průzkum prvního kola prezidentských voleb agentury STEM zveřejněný v neděli 18. prosince. Na rozdíl od průzkumu agentur Kantar CZ a Data Collect, k němuž se také dostaneme, se ptal nejen na první, ale i na druhé kolo. A právě druhému kolu chceme v tomto textu věnovat pozornost.

Kdyby Andrej Babiš v prvním kole 13. a 14. ledna zvítězil, uhájil by své „vedení“ i ve druhém kole 27. a 28. ledna? Podle průzkumu STEM pravděpodobně ne: ve druhém kole by dostal jen 43 procent hlasů proti Nerudové a 47 procent proti Pavlovi. Když se podíváme na prezidentské volby v podobných zemích, jako je Česká republika, v uplynulých deseti letech, zjistíme, že vítěz prvního kola obvykle zvítězí i ve druhém. Pokud ovšem není kandidátem typu „miluješ ho, nebo nenávidíš“ a těch nenávidějících je více než těch milujících. Což, zdá se, je případ Andreje Babiše.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.