Když si Madeleine Mumcuogluová pod mikroskopem prohlížela slonovinový hřeben nalezený při vykopávkách kananejského města Lachiš, netušila, že ji šťastná náhoda přivede k zásadnímu objevu. Archeoložka z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě pátrala na pomůcce staré 3700 let po zbytcích vší, protože ty vypovídají o životních podmínkách obyvatel města. Lachiš byl v té době po Jeruzalému druhým největším sídlem na území Judeje.

Hřeben dovezený nejspíše z Egypta není velký. Na šířku měří tři a půl a na výšku dva a půl centimetru. Ze čtrnácti zubů na něm nezbyl ani jediný. Mumcuogluová si na povrchu hřebene všimla drobných rýh. Pod kvalitnějším osvětlením zjistila, že je do nástroje vyryto sedmnáct písmen vysokých jeden až tři milimetry. Sedm slov bychom mohli z jazyka Kananejců přeložit do češtiny jako přání: „Nechť tato slonovina vymýtí vši z vlasů a vousů.“

Nápis dokazuje, že pro obyvatele Lachiše představovaly vši nemalý problém. To však není nejdůležitější poselství ukryté ve starém olámaném hřebenu. Ve studii publikované ve vědeckém časopise Jerusalem Journal of Archaeology představila Mumcuogluová se svými spolupracovníky nápis z hřebenu jako nejstarší známou větu sepsanou Kananejci. Doposud nalezené kananejské nápisy srovnatelného stáří se omezovaly na skupiny písmen nebo jednotlivá slova. Hřeben z Lachiše však dokazuje, že písmo sloužilo i k zápisu složitějších myšlenek.

Vynález písma je starší než hřeben z Lachiše. Obyvatelé Mezopotámie nebo Egypta psali už před 5200 roky. Jednotlivé znaky ale používali pro skupiny hlásek či pro celá slova. Kananejci jako první vynalezli písmo, ve kterém jednotlivá písmena odpovídají hláskám. Z abecedy Kananejců se vyvinulo písmo používané starými Řeky a nakonec i latinka Římanů, kterou píšeme dodnes. Samotné okolnosti vzniku první abecedy a jejího využívání nejsou jasné. Snad k ní inspirovaly egyptské hieroglyfy Kananejce žijící v Egyptě.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist