Lidová moudrost tvrdí, že proti věku není léku. To ale dnes odmítá řada odborníků z oboru gerontologie, kteří vidí ve stárnutí jen chorobný proces, jejž můžeme zpomalit, či dokonce zastavit. Vědci jako kdyby se vraceli do dob alchymistů hledajících bájný elixír mládí. Nadějných látek už našli řadu, žádnou ale zatím neproměnili v lék, který by ochránil seniory před chorobami stáří.

Nejnovější přírůstek na seznam potenciálních medikamentů proti stárnutí přidal tým vedený Alanem Saghatelianem ze Salk Institute v americké La Jolle. Ve studii publikované vědeckým časopisem Nature Chemical Biology vědci uvádějí zjištění, že při stárnutí mozku sehrávají významnou úlohu tukové molekuly označované jako 3-sulfogalaktosyldiacylglyceroly, zkráceně SGDG. Objeveny byly už v 70. letech minulého století, následujících padesát let ale o ně věda nejevila zájem.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.