Na úpatí Novohradských hor, které stále nestihli pořádně objevit turisté, leží malá obec Kuří. A i když je ještě za ní směrem k hranicím několik malých vesniček, vypadá to tady jako na konci světa. Do Rakouska je to odsud nějakých osm kilometrů a za komunistické totality místo patřilo do pohraničního pásma. I proto odsud vede do hor jen několik klikatých silnic a rozlehlé území protkává jen řidší síť turistických stezek.

„Místní říkají, že je to Bohem zapomenutý kraj, a nezapomenou dodat slovo bohudíky. Ač jsem projel Česko křížem krážem, ta opravdu pěkná místa jsou na okrajích země, kam civilizace ještě nedošla. Tady v Novohradských horách není žádná infrastruktura a skoro celé jsou zalesněné. Když je jasno, jsou odsud vidět i Alpy. Je to přesně to léčivé místo v panenské přírodě, které jsme hledali,“ říká pod roztaženým slunečníkem na terase bývalého hotelu Martin Rozhoň.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.