Letos v září to bude 115 let od okamžiku, kdy na českém území živé hřebce v „taxislužbě“ nahradily koně v motorech aut. Před rokem 1907 se jezdilo fiakry – nájemnými kočáry taženými koňmi. Pro osobní přepravu poskytovanou za úplatu šlo o obrovský mezník, motorizovaná pražská taxislužba byla první svého druhu v Rakousku-Uhersku.

Přestože byly benzínové „drožky“ pro mnoho Pražanů až do druhé světové války finančně nedostupné, po městě jich v roce 1935 jezdilo kolem dvanácti set. Druhá světová válka přinesla do taxislužby novinku, vysílačky. Začala vznikat první dispečerská centra. Do komunistického převratu byla celá taxislužba v soukromých rukou, pak byla jako většina oborů znárodněna. Vozový park vzniklého „komunálního podniku“ Autoslužba hlavního města Prahy zaplnila sovětská auta Volha a GAZ Poběda, ale i domácí Škoda 1200. Roku 1962 se pražská taxislužba začlenila do Dopravních podniků hlavního města Prahy. Uvolnění poměrů v šedesátých letech přinesl zákazníkům i možnost objednat si luxusní Tatru 603, kterou se do té doby vozili pouze režimní papaláši.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se