Které knížky vám teď leží na nočním stolku?
Rozhodla jsem se trochu dovzdělat v současné české literatuře, takže se mi tam nakupily tyto: Alena Morštajnová – Listopád, Karin Lednická – Šikmý kostel (to už snad přečetli všichni) a právě jsem dočetla Ninu Špitálníkovou a její Svědectví o životě v KLDR.
Máte knihu, která se vám osvědčila jako „lék“ na špatné zprávy?
Léčením v období nesnází je pro mě spíš procházka se psem Hugem než knížka. Na četbu se potřebuji zklidnit a soustředit. Kdybych ale měla doporučit něco opravdu silného, upřímného a citlivého, bude to Sándor Márai. Jeho Judita, Svíce dohořívají nebo Odkaz Ester jsou jedinečné knížky.
Koho ještě kromě Máraie ráda čtete, a k jeho dílu se tedy často vracíte?
Je toho tolik napsáno, že raději objevuji nové. A stejně vím, že nikdy nestihnu přečíst tolik, kolik bych chtěla. Když ovšem vyjde cokoliv od Michaela Cunninghama, nikdy neváhám.
Jaké čtení si s sebou berete na cesty?
Kdysi na cestě – po zemi – do Pákistánu mi dělal společnost Remarque a jeho Tři kamarádi, nesmírně dobře napsaná kniha, ostatně jako všechno od tohoto autora. V Jižní Americe zase Márquez a jeho Sto roků samoty – jeho magický realismus je opravdu magický, do Ruska jsem si vzala Annu Kareninu od Tolstého. Osvědčilo se mi číst v dané zemi autory, kteří z ní pocházejí. Máte okamžitou zpětnou vazbu.
Co jste četla, když jste byla malá?
Mým velkým oblíbencem byl Medvídek Pú. Rodiče už na něj byli po právu alergičtí. V období dospívání jsem objevila Shakespeara a verneovky. Přečetla jsem snad všechno, co bylo dostupné.
Moje čtení: dirigent Václav Luks by se rád zeptal Karla Čapka, co říká dnešnímu světu
Se kterým autorem byste ráda zašla na sklenku dobrého vína?
S Virginií Woolfovou, ale to už se mi nepodaří. Kdyby to měl být žijící autor, zvolila bych Donnu Tarttovou. U obou mám pocit, že záleží na každé, i té nepatrné větě. Každé slovo u obou autorek má svoje místo a jejich skladba vět mi velmi často přijde až geniálně precizní.
A kterého autora byste s sebou ráda vzala na cestu kolem světa?
Jako zcela jedinečná postava mi vždy přišel Jorge Luis Borges. Nebyl jen spisovatel, pro mě byl tak trochu i filozof. Jeho cestování časem a mísení snů s realitou dává hodně prostoru na tak dlouhou cestu. No a dnes bych si vzala s sebou i Bibli. Společnost by mi dělalo hodně autorů a přitom by se mnou cestoval jen ten „jeden“. Berte to s humorem. Každopádně tuhle knihu můžete číst stále dokola a vždy najdete něco nového.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist