Deníky
Josef Koudelka: Deníky, Torst, 2021
Foto: Torst

Kterou knihu máte na nočním stolku?

Času mám mnohem méně, než bych si přál, a tak veškerá moje četba je z kategorie „již dávno jsem si chtěl přečíst“. Aktuálně mi dělají radost Deníky Josefa Koudelky a Tajný život stromů Petera Wohllebena.

Jakou hudbu teď posloucháte?

Pokud připravuji nový program, vše přehluší hudba, kterou se právě zabývám a jež ve mně hraje takřka nepřetržitě. Pak uvítám každou chvilku, kdy je ticho. V poslední době jsem se zabýval hlavně Myslivečkovým oratoriem Abramo ed Isacco (Abrahám a Izák), které jsme připravovali pro provedení na Salcburském festivalu. Jinak z klasiky rád uniknu i k jinému žánru – například k jazzu.

Tajný život stromů
Peter Wohlleben: Tajný život stromů, Kazda, 2018
Foto: Kazda

Máte oblíbenou knihu, která vám vždy zvedne náladu?

Bez pochyb je mým favoritem v tomto ohledu Stopařův průvodce Galaxií Douglase Adamse. Pozvednutí nálady zaručeno…

A existuje skladba, kterou si jednou za čas musíte znovu poslechnout?

Takovou nemám. Nicméně je řada skladeb, bez kterých si svůj muzikantský život představit nedokážu. V době, kdy jsme zavaleni reprodukovanou hudbou, však považuji především každé poctivé živé provedení kvalitní hudby za svátek.

Se kterým spisovatelem byste rád posnídal a na co byste se jej chtěl zeptat?

S Karlem Čapkem… A zeptal bych se ho, co říká světu, ve kterém dnes žijeme.

Se kterým hudebníkem byste rád zašel na sklenku vína?

Stopařův průvodce po galaxii
Douglas Adams: Stopařův průvodce Galaxií, Argo, 2011
Foto: Argo

S Janem Dismasem Zelenkou. Jednak proto, že s Collegiem 1704 se intenzivně zabýváme jeho krásnou hudbou, a především proto, že jeho život je obestřen velkou rouškou tajemství. Otázek, jež bych mu chtěl položit, by tedy bylo hodně.

A se kterým skladatelem byste se nebál strávit dlouhý let přes oceán? O čem byste si povídali?

Nejradši bych tu dobu strávil s autorem, který rád a dobře spí a nechrápe… Obecně preferuji transoceánské lety v klidu prospat. Je ale pravda, že pokud bych měl za společníka třeba Johanna Sebastiana Bacha, nějaké téma k hovoru by se určitě našlo.

A se kterým spisovatelem či hudebníkem byste se nenudil ani na pustém ostrově?

Pobyt na pustém ostrově si dovedu představit jedině s někým, kdo má smysl pro humor. Napadá mě, že výborným společníkem by byl určitě Joseph Haydn. Nejsem první hudebník, který nabyl přesvědčení, že Haydn by musel být skvělý společník.