Od roku 2000 kleslo znečištění zemské atmosféry až o třicet procent. To je bezesporu dobrá zpráva, protože podle údajů Světové zdravotnické organizace až devadesát procent obyvatel Země dýchá vzduch, který jim poškozuje zdraví. Ročně kvůli tomu předčasně umírá sedm milionů lidí, což je číslo srovnatelné s počtem obětí kouření nebo nezdravé výživy.
Částice unikající do ovzduší z výfuků, komínů nebo z lesních požárů neškodí jen plícím a oběhovému systému. Už v roce 2002 prokázala mexická toxikoložka Lilian Calderón-Garcidueñasová, že obyvatelé měst se silně znečištěným ovzduším trpí od mládí poškozením mozku připomínajícím počáteční fáze Alzheimerovy choroby.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.










