Vědci zkoumající exoplanety – tedy planety nacházející se mimo sluneční soustavu – slaví letos velké výročí a zároveň začátek zlatého věku svého výzkumu. Před třiceti lety byla totiž objevena první exoplaneta vůbec a letos v červnu začal sbírat data nový teleskop Jamese Webba, který nabízí předtím nedostupné možnosti pozorování těchto vzdálených světů. Lidstvo by tak mohlo už během následující dekády zjistit, že Země není jediná živá planeta.

V současnosti se po mimozemském životě ve sluneční soustavě pátrá prostřednictvím sond nebo roverů vysílaných k potenciálním oázám života, mezi něž může patřit Mars nebo Jupiterův měsíc Europa. Jde o hledání primitivního mikrobiálního života, který se může skrývat na místech zatím nedostupných pro techniku. Na Marsu by se měla nacházet kapalná voda pod ledovcem na jižním pólu, na Europě pod její ledovou krustou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.