Konec pandemie AIDS, která propukla počátkem 80. let minulého století a zabila už třicet šest milionů lidí, je stále v nedohlednu. Vývoj vakcín vázne, medikamenty sice udrží infekci pod kontrolou, nakaženého člověka ale nevyléčí. Nemoc přetrvává, protože virus ukládá svou dědičnou informaci do pacientových buněk a tam pak podle ní vznikají stále nové viry.

Lidský imunitní systém má s HIV těžkou práci. Dědičná informace viru velmi rychle mutuje, HIV se proto neustále mění a obranným akcím imunitního systému uhýbá. Navíc si virus usnadňuje své šíření tím, že ničí jednu z klíčových zbraní imunitního systému, bílé krvinky ze skupiny takzvaných T-lymfocytů. A také v těle brzdí produkci důležitých protilátek, jež pomáhají i proti dalším virům. Ty vytvářejí takzvané B-lymfocyty a dokážou se navázat na povrch HIV, čímž ho zneškodní. Jenže HIV pozitivní pacienti jich mají tak málo, že virus se v jejich těle pevně uchytí a už se ho nelze zbavit. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace žije nyní na světě třicet osm milionů lidí nakažených virem HIV. Každý rok přibudou další dva miliony, až milion nemoci podlehne.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se