Konec pandemie AIDS, která propukla počátkem 80. let minulého století a zabila už třicet šest milionů lidí, je stále v nedohlednu. Vývoj vakcín vázne, medikamenty sice udrží infekci pod kontrolou, nakaženého člověka ale nevyléčí. Nemoc přetrvává, protože virus ukládá svou dědičnou informaci do pacientových buněk a tam pak podle ní vznikají stále nové viry.
Lidský imunitní systém má s HIV těžkou práci. Dědičná informace viru velmi rychle mutuje, HIV se proto neustále mění a obranným akcím imunitního systému uhýbá. Navíc si virus usnadňuje své šíření tím, že ničí jednu z klíčových zbraní imunitního systému, bílé krvinky ze skupiny takzvaných T-lymfocytů. A také v těle brzdí produkci důležitých protilátek, jež pomáhají i proti dalším virům. Ty vytvářejí takzvané B-lymfocyty a dokážou se navázat na povrch HIV, čímž ho zneškodní. Jenže HIV pozitivní pacienti jich mají tak málo, že virus se v jejich těle pevně uchytí a už se ho nelze zbavit. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace žije nyní na světě třicet osm milionů lidí nakažených virem HIV. Každý rok přibudou další dva miliony, až milion nemoci podlehne.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.