Konec pandemie AIDS, která propukla počátkem 80. let minulého století a zabila už třicet šest milionů lidí, je stále v nedohlednu. Vývoj vakcín vázne, medikamenty sice udrží infekci pod kontrolou, nakaženého člověka ale nevyléčí. Nemoc přetrvává, protože virus ukládá svou dědičnou informaci do pacientových buněk a tam pak podle ní vznikají stále nové viry.

Lidský imunitní systém má s HIV těžkou práci. Dědičná informace viru velmi rychle mutuje, HIV se proto neustále mění a obranným akcím imunitního systému uhýbá. Navíc si virus usnadňuje své šíření tím, že ničí jednu z klíčových zbraní imunitního systému, bílé krvinky ze skupiny takzvaných T-lymfocytů. A také v těle brzdí produkci důležitých protilátek, jež pomáhají i proti dalším virům. Ty vytvářejí takzvané B-lymfocyty a dokážou se navázat na povrch HIV, čímž ho zneškodní. Jenže HIV pozitivní pacienti jich mají tak málo, že virus se v jejich těle pevně uchytí a už se ho nelze zbavit. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace žije nyní na světě třicet osm milionů lidí nakažených virem HIV. Každý rok přibudou další dva miliony, až milion nemoci podlehne.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.