Na první pohled to vypadá jako mimořádný příklad situace, kdy se ruský prezident Vladimir Putin vzdal nároků, které donedávna označoval za životně důležité pro svou zemi. Před několika dny prohlásil, že nemá nic proti tomu, aby se Ukrajina stala členem Evropské unie. Jak je to možné? Vždyť když chtěla jedna z minulých ukrajinských vlád v roce 2014 podepsat pouhou dohodu o bližších hospodářských a ekonomických vztazích s unií, v níž nebylo o možném členství v EU ani slovo, reagoval ruský prezident tvrdým tlakem na Kyjev, který vyústil až do okupace Krymu a vyvolání občanské války na východě Ukrajiny. Teď ale Putin ohledně ukrajinské snahy vstoupit do unie říká: „Nic proti tomu nemáme. Nejde o vojenský blok, je právem každé země stát se členem hospodářsky zaměřené unie.“ To zní skoro jako Putinova kapitulace. Vždyť v posledních letech neustále opakoval, že Ukrajina ani není stát a Ukrajinci jsou vlastně Rusové.

Že by v Kremlu opravdu uznali svobodné právo každé země zvolit si své partnery a spojence? To by byl naprostý rozchod nejen s Putinovými postoji, ale i s po staletí přetrvávajícími názory ruských elit na roli Ruska v Evropě a ve světě. Zázraky se dějí, ale místo spoléhání se na ně je vždycky lepší hledat za konkrétním děním pragmatické motivy. A ty najdeme i u současného blahosklonného Putinova postoje k ukrajinskému členství v EU. Nabízíme pro něj tři možná vysvětlení.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.