„Ze zkušeností víme, že k panice, tedy sobeckému bezohlednému chování, kdy například muž odstrčí těhotnou ženu, aby se dostal dříve ven, dochází jen velmi zřídka a většinou až jako následek organizačně nezvládnuté situace,“ uvádí Tomáš Apeltauer na pravou míru jeden z nejčastějších mýtů jeho specializace, a sice že při evakuacích většinou dochází k panice. A dodává, že paniku jako univerzálního abstraktního viníka s oblibou používají organizátoři, kteří se tak zbavují zodpovědnosti za chybnou organizaci, stejně jako novináři, protože dobře vědí, že slovo panika v titulku vzbuzuje emoce a zvyšuje zájem čtenářů.

Apeltauer vede výzkumný tým Centra AdMaS Fakulty stavební brněnského Vysokého učení technického, které se zabývá pokročilými stavebními materiály, konstrukcemi, ale i dopravními systémy. Právě ty se staly základem počítačových simulací chování davu při evakuacích a dalších mimořádných událostech, jako jsou požáry nebo i teroristické útoky. Vznikají s pomocí technologií, které původně modelovaly dopravu, tedy pohyb aut, postupně se ale adaptovaly i na pohyb lidí. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.