Noc vědců nabídne příznivcům vědy a techniky téma světla a s ním spojené významné vědecké objevy, současný výzkum i zajímavé pokusy. Celorepubliková akce se uskuteční v pátek 25. září na desítkách míst. Podílí se na ní přední výzkumné instituce, univerzity i science centra. Letošní ročník se také připojil k Mezinárodnímu roku světla a světelných technologií, který vyhlásila OSN.

Národním koordinátorem je plzeňské Techmania Science Center. Jeho mluvčí Markéta Čekanová očekává letos až 40 tisíc návštěvníků, loni jich bylo 34,5 tisíce. Akce se pořádá jedenáctým rokem, poslední dva roky nedostává dotace a jednotliví pořadatelé si ji zajišťují finančně sami.

Noc vědců připomene letošní kulatá jubilea významných vědeckých milníků, jako například sto let od doby, co Albert Einstein formuloval obecnou teorii relativity, v níž světlo hraje klíčovou roli, nebo 50 let, co čínský vědec Charles Kuen Kao začal zkoumat optická vlákna, u nichž prokázal, že je možné je využít v telekomunikacích.

Výzkumníci chystají přednášky, workshopy, experimenty a především otevřou dveře svých pracovišť. Například liberecké centrum iQlandia nabídne science show nazvanou Plný pytel tmy, šíleného vědce Zweisteina nebo chemiluminescenci. Podle manažerky programu Moniky Vamberové jde o atraktivní pokusy, které jsou za tmy prováděné svítící kapalinou. 

Naopak Ostravská univerzita v Ostravě připravuje simulovanou prohlídku jeskyně nebo workshop, který přiblíží svět nevidomých. Na Noc vědců se připravuje i olomoucká univerzita, která rozmístí po městě více než šedesát stánků. Olomoucká Pevnost poznání zpřístupní zdarma dvě své expozice a plánuje promítat laserovou světelnou show na opravenou budovu bývalého dělostřeleckého skladu. Tradičně se do akce zapojí i Česká astronomická společnost a také dvě gymnázia a jedna základní škola.

Interaktivní pískoviště, které vymyslel plzeňský vývojář Robert Černý, představí Gymnázium V. B. Třebízského ve Slaném. "Normální pískoviště snímá několik senzorů, počítač vyhodnocuje výšku písku. Tím, jak v něm děti modelují různé kopce a údolí, se na to přes projektor promítá skutečná krajina," popsal ČTK Pavel Rubík z gymnázia. Děti si tak vymodelují sopku anebo údolí s tekoucími potoky a představí principy geologie a fungování krajiny.