Vědci z americké univerzity Rochester zkoumali, nakolik emoce souvisí s vnímáním a rozlišováním barev. A dospěli k tomu, že fráze "vidět všechno černě" ve spojení se špatným psychickým stavem není tak daleko od pravdy.
Studie, která byla zveřejněna v časopise Psychological Science, se zúčastnilo přes 200 studentů. Vědci vystavili studenty dvěma testům, ve kterých zjišťovali, jak dokážou určit odstíny barev po zhlédnutí smutných, neutrálních nebo veselých videí.
V prvním testu studenty rozdělili do dvou skupin, které zhlédly buď smutné, nebo veselé video. Následně vědci otestovali schopnost identifikovat barvy u obou skupin. A zjistili, že "veselejší" skupina neměla s rozlišením barev naprosto žádný problém, zatímco skupina, která zhlédla smutné video, nedokázala identifikovat tak široké barevné spektrum.
Druhý test byl velmi podobný, avšak s rozdílem, že jedné skupině výzkumníci pustili neutrální video a druhá skupina opět sledovala smutné záběry. Z testu vyšel stejný výsledek jako u prvního pokusu - diváci smutného videa měli oslabené barevné vnímání a nedokázali přesně určit jednotlivé odstíny.
"Naše výsledky ukazují, že nálada a emoce dokážou zásadně ovlivnit to, jak vnímáme svět kolem nás," řekl pro deník The Independent výzkumník Christopher Thorstenson. "Smutek specificky narušuje základní vizuální procesy, které se podílí na vnímání barvy," doplnil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist