Krokodýlí párky, malý australský klokan připravovaný v páře, grilovaný emu: na stoly Australanů se vrací tradiční domorodé pokrmy okořeněné špetkou moderní kuchyně poté, co byly vytlačeny "fish and chips" britských osadníků, píše agentura AFP.
Beryl van Oplooová z domorodého kmene Gamilaroi si nedávno v Sydney otevřela svou první restauraci specializovanou na "baštu z buše". Na jídelním lístku má koláč s klokaním masem a rajčatovou omáčkou nebo divoce rostoucí bobule. Inspiruje se recepty předávanými z generace na generaci snad už 40 000 let.
Majitelku restaurace spolu s dalšími 16 dětmi vychovávala jedna z jejích tet. "Museli jsme se spoléhat na půdu, abychom přežili. Lovili jsme v řece ryby, které jsme vařili na ohni. Tak jsme přežívali tisíce let," říká. Umění přežít, umění žít, to je motto její restaurace. Jde o produkty, které vždy zaujímaly ústřední místo v kultuře a víře domorodých obyvatel.
Jak vypadá jídelníček původních obyvatel Austrálie, vysvětluje Evan Yanna Muru, který pořádá výlety do Modrých hor západně od Sydney, kde žije kmen Darugů. Darugové odvozují své jméno od léčivé rostliny smldince a od sladkých brambor rostoucích v regionu, kde jsou už po tisíce let domovem.
Byli vegetariány, tedy až do strašlivého sucha, které je odsoudilo k hladu. Tehdy jim jejich bůh Baiame ve svém milosrdenství dovolil jíst maso. "Ale nesmíte je jíst pořád," varoval je. Tak začali lovit vačice, malá zvířátka ceněná pro maso a kožešinu používanou k výrobě plášťů a pokrývek.
Na jídelníček Darugů se tak dostali malí australští klokani, ještěrky, hadi nebo vombati. Jedli také kyselá jablíčka, bobule a mambaras, drobné ovoce chutí připomínající liči. Cenili si také larev hmyzu, zvláště proto, že obsahují 35 procent tuku, zatímco klokaní maso jich má jen šest.
Po celý den žvýkali listí z warrabury, kterou Yanna Muru nazývá žvýkačkou z buše. Tomuto zelenému listu bohatému na vitamin C přisuzovali od nepaměti léčivé účinky.
"Bašta z buše" přitahuje stále více restauratérů, kteří počítají s turisty, ale také s rostoucím zájmem Australanů o kulturu původního obyvatelstva. Trend je to tak silný, že už se rostoucí poptávce začínají přizpůsobovat i zelináři nebo dodavatelé masa.
Díky tomu si například v luxusní Sydney Tower mohou hosté vedle výhledu na město vychutnat klokaní kýtu či párečky z krokodýla. Šéfkuchařka Kylie Kwongová, majitelka oblíbené restaurace Billy Kwong v centru Sydney, zase spojuje "baštu z buše" s asijskou kuchyní: klokan vařený v páře, ravioli z vepřového s bobulemi goji (kustovnice čínská), klokaní ocásek s černými fazolemi ...
"Každá země má svou vlastní kuchyni. Je na čase, abychom ji měli i my," prohlašuje Beryl van Oplooová.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist