Krásně červená barva rajčat, která vznikla dlouholetým šlechtěním, je zřejmě důvodem, proč často chutnají mdle. Vyplývá to z nového výzkumu amerických vědců. Badatelé nyní chtějí rajčata geneticky pozměnit, aby byla zároveň pěkná i chutná.

Mnohé druhy prodávaných rajčat byly roky a roky šlechtěny především na perfektní vzhled. Ve snaze o rovnoměrné a syté vybarvení byl ovšem poškozen gen zodpovědný za tvorbu látek, které vnímají chuťové buňky, zjistila biochemička Ann Powellová z Kalifornské univerzity.

Tento gen zajišťuje v rajčatech tvorbu chloroplastů, které propůjčují nezralým rajčatům jejich zelenou barvu a zajišťují jim cukr a barviva (karotenoidy).

Jakmile rajče dozraje, zabrání ovšem gen úplnému zčervenání rajčete, takže mu na některých místech zůstávají zelené plošky. Ale spotřebitelé dávají přednost zcela červeným rajčatům. A tak se šlechtitelé již více než 70 let snaží o to, aby jejich rajčata byla červená rovnoměrně, bez ohledu na jejich chuť.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist