Obliba nákupů na farmářských trzích se v posledních letech šíří Českem jako lavina. Kritici ale trhům vyčítají, že ne vše, co se na nich prodává, odpovídá jejich filozofii. Tedy tomu, že prodávají výpěstky místních zemědělců.

Ptali jste se Jiřího Sedláčka ze sdružení Archetyp, organizátora trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad nebo na Náplavce. Jak farmářské trhy fungují? Kdo na nich prodává? Jaké záruky by měl dát organizátor trhů lidem, kteří na nich nakupují? A jak bude vypadat jejich budoucnost?

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
tereza
Jak vybíráte, kdo u vás na trzích může prodávat?
Dobrý den! Výběr prodejců prochází několikastupňovým "přijímacím řízením". V první fázi se uchazeči přihlašují skrze naše internetová stránky www.farmarsketrziste.cz, skrze sekci "prodávejte s námi". Jakmile po vyplnění dotazníku nás uchazeč přesvědčí, že nabízí potraviny, které nás zajímají a u kterých předpokládáme, že skutečně obohatí sortiment tržiště, pak si vyžádáme k příslušným výrobků potřebnou dokumentaci. Poté, co i tento stupeň prošel, s dotyčným se setkáme, abychom se poznali a potraviny ochutnali, protože i jejich chuť je důležitá. Nakonec farmář nebo jeho prodejce dokládá dokumenty k původu a jakosti potravin.
Jiří Sedláček
Kamila Kovářová
Budete organizovat trhy na Kubánském náměstí?
Dobrý den, trhy momentálně (od nové sezony) organizuje MČ Praha 10, resp. její dceřiná Praha 10 - majetková, a. s. My bychom tržiště provozovali rádi, to by ovšem musela Praha 10, jak opakovaně slíbila, vyhlásit výběrové řízení na provozovatele. My jsme byli na výběrové řízení řádně připraveni, ale rada MČ Praha 10 nakonec rozhodla, že jej nevyhlásí a že si tržiště bude provozovat sama.
Jiří Sedláček
yyyyyy
Tolik farmářů u nás ani neni, kolik jich prodává sovje mrkve na trzích. Není to tak trochu podvod?
Dobrý den, mrkev je plodina, která se myslím řadí mezi ty nejsnáze pěstované. Myslím tím, že ji méně, než ostatní napadají plísně apod. A proto si myslím, že mrkve nabízené na FT obecně spíše budou (většinou) pravé (české), ale takto nelze nic potvrdit, museli bychom zkoumat konkrétní svazek a obávám se, že bychom to bez laboratoře jen těžko rozeznali.
Jiří Sedláček
Alice
Chodím k vám na trhy velmi ráda, moc ale nechápu, proč tu vedle české mrkve prodáváte také chorvatské ryby atd. Neměly by na farmářském trhu být do prodeje dávány jen sezonní produkty místních zemědělců?
Dobrý den, na našich trzích valnou většinou prodáváme české produkty. Rozhodli jsme se však, již na počátku, že výrobkům (výpěstkům apod.), které nelze u nás "pořídit", udělíme výjimku. Tato výjimka, však co do počtu ostatních stánků, by neměla přesáhnout 10% z celkového počtu účastníků. Jsou to např. Chorvatské ryby, olivový olej z Andalusie, malé rodinné farmy, ovčí sýry z farmy Zázrivá (Slovensko)a třeba např. maďarské uzeniny ze slovensko-maďarského pomezí. Jde o potraviny, které nemají na českém trhu obdoby a mimo jiné také přitáhnou pozornost k našim, českým potravinám a farmářům.
Jiří Sedláček
chrt
Proč těm svým trhům říkáte farmářské proboha? Copak český traktorista orá na farmě?
Dobrý den, jde o termín přejatý spíše ze západních zemí, resp. ze spojených států a je to myslím především proto, že se u nás poměrně často měnily dějiny. Po roce 1948 se pojem sedlák příliš, jak známo, nepodporoval, užíval se spíše hospodář, ale tomu se také moc nepřálo. Více, než 42 let (v rámci kolektivizace) to byli zemědělci, družstevníci apod. Dnes však existuje a dále vzniká řada hospodářství s malými zvířaty, jako ovce a kozy a těm, sami vlastníci říkají "farmy". Mnohém lépe totiž zní např. "kozí farma", než třeba kozí hospodářství anebo kozí statek.
Jiří Sedláček
Michal Tétauer
Dobrý den. Předpokládám, že farmářské trhy jsou od toho, aby tam farmáři (podle mého názoru se česky jmenují zemědělci) prodávali svoje výpěstky. Jak zaručíte, že pouze nepřeprodávají cizí zboží. Mají nějakou povinnost uvádět přesnou lokalitu, způsob hnojení apod.? Díky za odpovědi.
Dobrý den, ano, u nás mají. Farmáře (zemědělce) prověřujeme kontrolou, které má 3 stupně: Písemná dokumentace a deklarace původu prodávaného zboží, osobní pohovor, návštěva na farmě. Připravujeme rovněž vlastní certifikaci, které by měl spotřebiteli dát vyšší důvěru v prodejce, které na FT potká a se kterou veřejnost brzy seznámíme.
Jiří Sedláček
fifina
Dobrý den, bydlím v malém městě, kde velmi často zvoní u dveří lidé, kteří nabízejí špek, brambory, cibuli, med, česnek atd. Jaké máte s tímto podomním prodejem zemědělských produktů zkušenosti? Jde - kromě toho, že se zeptám - někde ověřit, odkud produkt pochází? A pokud ano, kde? S díky za odpovědi Františka
Dobrý den, bohužel s podomním prodejem vámi uváděných potravin zkušenosti nemáme. Máme zkušenost pouze s farmářskými trhy, s prodejem tzv. bedýnek a prodejem přímo z farmy. Doporučuji se orientovat spíše na uvedené způsoby prodeje, u podomního prodeje nevíte, co kupujete.
Jiří Sedláček
Matěj Korba
Zajímáte se o kvalitu konkrétního zboží, které prodejci přinesou k vám na stánek? Už jste třeba odmítli pustit prodejce na trh, protože přivezl nekvalitní zboží?
Dobrý den, samozřejmě, že se o to zajímáme a odmítli jsme několik prodejců s nekvalitním zbožím. Kvalitu prověřujeme permanentně a sledujeme i zboží během tržního dne - to má mimo jiné na starosti manažer i správce trhu. Správce je přítomen po celou dobu prodeje.
Jiří Sedláček
Daisy
Kdy bude na trzích konečně jarní zelenina z pole? Už mám dost skleníkových blafů
Dobrý den, zelenina z pole bude asi za 14 dnů.
Jiří Sedláček
chacha
Bio zelenina z trhů? Nedejte se vysmát, je v tom stejně pesticidů a jinch sajrajtů jako v zelenině z lidlu, jen za víc peněz
Dobrý den, na našich trzích (Jiřák a Náplavka) se biozelenina neprodává. Výjimkou je 1x ročně jubilejní trh, kde pozveme naopak výhradně bioproducenty. Bývá to v září, v měsící biopotravin. Mimochodem biozelenina podléhá státním akreditovaným organizacím a je poměrně důsledně kontrolovaná.
Jiří Sedláček
Lenka Nová
Mám jako zákazník šanci nějak ověřit, kde byla zelenina vypěstovaná a jakým způsobem? Chodím si na trhy hlavně pro máslo, ale nakupuju tu i zeleninu a ovoce a chci, aby byla česká. Ale poslední dobou se hodně píše o tom, že organizátoři trhů to nezaručí. Jak to tedy je?
Dobrý den, samozřejmě máte. V první řadě s prosím ptejte samotného prodejce a buďte obezřetní (platí pro trhy obecně). Ptejte se odkud potraviny pochází, jak je pěstují, kde leží jejich farma a zda je možné se např. přijet podívat. Pokud vám budou odpovědi podezřelé nebo budete dostávat vyhýbavé odpovědi apod., napište nám na kontakt uveden na www.farmarsketrziste.cz. My jako Archetyp (Náplavka a Jiřák) připravujeme vlastní certifikaci, se kterou vás, jako veřejnost, brzy seznámíme. Děkujeme
Jiří Sedláček
Karel
Kolik stojí pronájem stánku?
Dobrý den, záleží na tom na jakém tržišti a jak velký stánek. Ceny se pohybují od cca 400 do 1000 Kč bez DPH za celý tržní den.
Jiří Sedláček
Jirka
Existuje někde seznam farmářů, kteří opravdu pěstují to co prodávají?
Dobrý den, myslím, že v tom smyslu, jak se ptáte, neexistuje. Na našich tržištích (Jiřák a Náplavka) se snažíme zaručit, že tomu tak je. Ne každý farmář totiž pěstuje vše co prodává, některé věci nakupuje např. od sousedů ze vsi.
Jiří Sedláček
Jirka
Dobry den, chtel bych se zeptat, kolik plati prodavajici za pronajem stanku. Prijde mi, ze na nekterych trzich je omezen pocet zelinaru, nebo uzenaru a ti pak maji ceny casto vyssi nez odpovida kvalita. Drive jsem na trzich nakupoval a rad podporoval navrat trhovcu, ale za tu neadekvatni cenu uz mi to nyni casto nestoji. U nekterych prazskych rezniku, pekaru atd. dostanu lepsi kvalitu a za mnohem nizsi cenu nez na trzich.
Dobrý den, záleží, na kterém tržišti nakupujete. Souhlasím s vámi, že se objevil trend "zvýšit ceny prodávaného zboží tam, kde se dobře prodává". Tomu se snažíme na našich tržištích (Jiřák a Náplavka) zamezit tím, že s prodejci podepisujeme smlouvy, ve kterých musí stvrdit, že ceny jejich výrobků budou konkurence schopné vůči výrobkům konvenčních řetězců v dané lokalitě.
Jiří Sedláček
Adam Holík
jaké podmínky musí splňovat firma, která chce pořádat framářské trhy. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nějaký "seznam" podmínek, co musí splňovat neexistuje. Vedle příslušného živnostenského oprávnění je třeba konzultovat organizaci nového tržiště se všemi dotčenými orgány státní správy, za všechny doporučuji Hygienickou stanici, Veterinární správu, SZPI, a doporučuji spolupráci s místní samosprávou, tedy příslušným obecním apod. úřadem. Zároveň je dobré se přihlásit ke kodexu FT, který vyhlásili MZE v loni.
Jiří Sedláček
Jana Marková
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se dá pořádáním farmářských trhů uživit. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, záleží na četnosti jednotlivých tržních dnů a počtu farmář. Také jsou důležité další ekonomické údaje pro vytvoření ekonomické cash-flow, např. dotace, granty apod.. Bez jejich znalosti nemohu kvalifikovaně odpovědět.
Jiří Sedláček
Simona
Kolik trhů se podle vás v Praze může uživit. Je jich čím dál víc a lidí je stejně, nebudou na těch tradičních místech, jako je náplavka nebo kulaťák, za chvíli chybět?
Dobrý den, věřím, že se udrží ty nejsilnější, nejpoctivější. Je třeba, aby pořadatelé k organizaci přistupovali opravdu odpovědně a měli na zřeteli vedle "svých" farmářů především "své" návštěvníky.
Jiří Sedláček
x
Jezdíte se podívat na pole, odkud jsou brambory nebo cibule, co se u vás prodává? Nebo jak ověřujete původ produktů?
Dobrý den, jezdíme, ale ne samozřejmě na všechny, to se z časových důvodů nedá zvládnout. Navázali jsme ale za tím účelem spolupráci se zemědělskou univerzitou, kde nám budou s tímto jejich studenti pomáhat.
Jiří Sedláček
Tomáš
Co musí prokázat řezníci, aby se dostali na farmářské trhy? Stačí zaplatit za stánek, nebo musejí mít splňovat nějaké speciální podmínky?
Dobrý den, je nutné předložit veškeré dokumenty vztahující se k jejich produktům, to znamená především příslušná veterinární čísla apod.
Jiří Sedláček
anonym
Přijde mi, že cena je u řady prodejců na trzích hodně nadsazená. Máte na to jako organizátoři trhů nějaký vliv?
Dobrý den, záleží na to kde a u jakého zboží. Souhlasím, že se to někdy a mnohde objevuje. Jak jsem psal v jiném příspěvku, resp. odpovědi, na našich tržištích (Jiřák a Náplavka) uzavíráme se všemi prodejci smlouvy, ve kterých musí podepsat, že ceny jejich výrobků budou konkurenceschopné (v dané kvalitě samozřejmě s výrobky jiných konvenčních řetězců v dané lokalitě. Již se stalo, že jsme zasáhli a prodejce cenu stáhl na rozumnou úrověň.
Jiří Sedláček
bzzzz
Máte stálé prodejce, nebo je obměňujete podle toho, kdo zrovna přijede a zaplatí si za stánek?
Dobrý den, většinou máme stálé prodejce, řekl bych z 80-90%. Zbylých 10-20% doplňuje sezónní zboží, přičemž jak přibývá, kvóta se mění.
Jiří Sedláček
anonym
Kolik procent prodejců u vás je z okolí Prahy?
Dobrý den, nevím to přesně, ale asi tak 10-15%.
Jiří Sedláček
anonym
Dobrý den, zajímá mě, jak to bude s trhy na Kubáni. Myslíte, že přežijí pod správou radnice?
Dobrý den, to je otázka. Řada prodejců, kteří to tam zkusili, v prodeji na Kubáni nepokračují, mají tam malé tržby. Těžko věštit z křišťálové koule, máme pouze informace od prodejců, kteří kdy měli z Kubání co společného.
Jiří Sedláček
anonym
Ještě jedna otázka k trhům na Kubáni: Nebudete hledat jiné místo někde v okolí, kde byste mohli pokračovat?
Dobrý den, o něco se pokusíme, ale protože je vše v jednání, čekáme na vyjádření úředníků. Brzy vás o tom budeme informovat.
Jiří Sedláček
Pavel
Farmářské trhy obecně podporuji, nedávno jsem byl ale zděšen, když jsem na nich objevil člověka, který se živí jako provozovatel pouťových atrakcí, jak provádá "zaručeně český česnek" a má na stánku certifikát farmáře. Dost to podle mého názoru snižuje celkovou reputaci této myšlenky. Existuje nějaký funkční kontrolní mechanismus?
Dobrý den, to je bolest mnoha "farmářských trhů". Mohu pouze doporučit: Vyhledávejte ty, které se přihlásili ke KODEXU FARMÁŘSKÝCH TRHŮ vyhlášenému loni Ministerstvem zemědělství. Není to sice bůhvíjaký rigidní dokument, ale je to alespoň vodítko, který "zranitelného" spotřebitele trochu zorientuje.
Jiří Sedláček
Aneta Paulová
Co říkáte tomu, jak o farmářských trzích píšou v médiích. Například v Metru udělali dva mladí kluci reportáž z Jiřáku - nakoupili bylinky u Alberta, došli k tržišti, vybalili, bez problémů prodali a odešli. To nedělá trhům dobré renomé, nemyslíte?
Dobrý den, k tomu jsme se vyjádřili na našich stránkách zde: http://www.farmarsketrziste.cz/trziste-jirak/falesny-farmar-na-jiraku-vyjadreni-organizatoru-ft-jirak-k-uvedenemu-clanku
Jiří Sedláček

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist