Po celém světě lidé tleskají, a to z nejrůznějších důvodů. Bouřlivým aplausem projevuje publikum uznání při koncertech a divadelních představeních. Hudebníci tleskáním udávají rytmus, architekti jím testují akustiku staveb a uplatnění může tleskání najít i při rehabilitaci po mozkové cévní příhodě. Tým vědců vedený Sunghwanem Jungem z Cornell University v americké Ithace nyní prozkoumal zvuky vznikající při tleskání a výsledky zveřejnil ve vědeckém časopise Physical Review Research. „Tleskání je zcela běžné, ale důkladně prozkoumáno není,“ vysvětluje Jung motivaci svého týmu.
Při tleskání se zvuk netvoří jen v důsledku nárazu dlaní o sebe. Mezi rukama vzniká na okamžik kapsa vzduchu, která je rychle vypuzena úzkou mezerou mezi ukazováčky a palci rukou. Molekuly vzduchu přitom vibrují a vytvářejí zvuk na principu podobném takzvané Helmholtzově rezonanci. K té dochází třeba při pískání na lahev.
„Tradiční Helmholtzova rezonance se vytváří na pevných stěnách, například na hrdlu lahve. Vzniká dlouhý zvuk, který jen pomalu slábne, protože k jeho vzniku přispívá většina energie proudícího vzduchu. Když jsou stěny pružné, jako je tomu v případě lidských dlaní, pak většinu energie pohltí. To je důvod, proč je zvuk tlesknutí tak krátký,“ upozorňuje na specifické rysy tleskání Jung.
Když se ve spánku zastavuje dech. Nebezpečnou apnoí trpí miliarda lidí, nový objev jim teď slibuje zásadní úlevu
Na výsledný zvuk tlesknutí má vliv celá řada faktorů, například rychlost pohybu dlaní, tvar rukou nebo tvrdost pokožky. Tleskání každého člověka je proto po akustické stránce zcela unikátní a mezi jednotlivými lidmi se liší podobně jako otisky prstů.
„Výsledky našeho výzkumu by tak mohly posloužit k identifikaci lidí. Analýzou zvuku bychom mohli zjistit, kdo tlesknul,“ vysvětluje Sunghwan Jung. Věří, že si výsledky výzkumu jeho týmu najdou cestu i k učitelům hudby a tance, kteří by mohli svým žákům důkladněji vysvětlit, jak vzniká zvuk při tleskání a jak ho nejlépe využít při taneční či hudební produkci.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist