Na úpatí kopce Bídnice u Litoměřic je dnes zahrádkářská kolonie. Zdejší kutilové se smyslem pro improvizaci a efektivitu natáhli pletivo svých plotů mezi zvětralé betonové sloupky. Jsou na nich ještě zbytky zrezivělých ostnatých drátů. Vypadají jak z filmů o táborech smrti. Nejde ale o zapomenuté kulisy, nýbrž o reálné pozůstatky tragické minulosti, od níž uplynulo 80 let.
Od března 1944 do května 1945 se na kraji Litoměřic rozkládal největší koncentrační tábor na území dnešní České republiky. Prošlo jím 18 tisíc vězňů z celé Evropy. Zdokumentováno je čtyři a půl tisíce obětí, podle některých odhadů jich ale bylo mnohem víc. Lidé dřeli a umírali v obrovské podzemní továrně zvané Richard, kterou rok před koncem války v útrobách hory Bídnice nechal vybudovat Adolf Hitler.
„O tom, že tady byl koncentrák, jsem nevěděla až do loňska, kdy se tu konala nějaká vzpomínková akce. A neznali to ani kolegové v práci,“ říká obyvatelka nedalekého sídliště Jaroslava Bungová, která u zahrádkářské kolonie venčí psa. Všichni znají blízký Terezín, který je rovněž nazýván koncentračním táborem, i když podle historiků jím vlastně navzdory krutým podmínkám nebyl. Šlo o židovské ghetto a věznici gestapa. Když ale spojenci v druhé polovině války bombardovali průmyslové podniky v říši a jejich vojska postupovala k Berlínu, rozhodl se Hitler a jeho velení přesunout část především zbrojní výroby na české území.
Co se dočtete dál
- Co se dnes ukrývá v prostorách bývalé podzemní továrny Richard, které střeží jistá státní organizace?
- Lina Heydrichová vedla spor s vedením SS ohledně jejího soukromého koncentračního tábora v Panenských Břežanech. O co šlo?
- Jaké plány má s fabrikou Oskara Schindlera v Brněnci Daniel Low-Beer, vnuk předválečného majitele?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.