V římském Kvirinálském paláci vypukl poplach. Byla jedna hodina ráno a Adolf Hitler, který tu byl ubytován, vyslovil zcela nečekané přání – pošlete mi na pokoj ženu. Začala se šířit šeptanda o Vůdcově sexuálním apetitu, ale vše se záhy vysvětlilo – Hitler prý nedokáže usnout, dokud na vlastní oči neuvidí, jak mu žena ustele postel. Italové tak poslali pro pokojskou a bylo po problému. Ovšem během Hitlerovy návštěvy Itálie vyšly najevo jiné podivné zvyky německého diktátora, například to, že bere drogy.

Byla to vše pravda, nebo výmysl? Nevíme. O Hitlerovi to vyprávěl italský král Viktor Emanuel III., který jím pohrdal a jemuž se Hitler do jeho Kvirinálského paláce na několik dní nastěhoval. Královy antipatie však nehrály žádnou roli. V Itálii nerozhodoval on, nýbrž fašistický diktátor Benito Mussolini. A s ním si Hitler rozuměl perfektně. V noci 3. května 1938 přijel na dlouhou, skoro týdenní návštěvu Itálie. Jak se ukázalo, znamenala hodně pro celou Evropu. A málokoho postihla tolik jako Československo. Málo se to ví, ale během roku 1938 to zdaleka nebyli jen nacisté, kdo se zasloužil o jeho rozbití.

Šlo o „německou invazi do Itálie“, jak Vůdcově cestě v žertu říkali němečtí úředníci a diplomaté. Nebylo divu, vždyť Hitlerův doprovod čítal 500 lidí, kteří se museli vměstnat do tří vlaků. Italové si dali záležet, aby Hitlera ohromili.  Cestu od německo-italské hranice - Rakousko už totiž bylo tou dobou po anexi součástí nacistické Třetí říše - lemovalo na zdůraznění parity obou zemí prakticky stejné množství vlajek. Přesně 11 671 italských a 11 264 německých. Vznikla speciální komise, kterou vedl Mussoliniho zeť a ministr zahraničí Galeazzo Ciano. Ta podrobně prozkoumala celou trať, přičemž ošklivě vypadající místa rozkázala překrýt obřími plakáty s propagandistickými hesly nebo reklamou soukromých firem. Přičemž dávala přednost druhé variantě – a tedy zisku pro státní rozpočet. U budov v méně otřesném stavu bylo jejich majitelům přikázáno, aby urychleně natřeli fasádu a „učinili ji tak hodnou Hitlerova pohledu“. Železniční trať lemovaly dva miliony lidí, samozřejmě vybavených instrukcemi patřičně jásat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.