Když odborníci z Národního ústavu duševního zdraví provedli před dvěma lety monitoring psychického zdraví žáků na základních školách v Česku, dospěli k alarmujícímu zjištění. Více než polovina českých deváťáků vykazuje zhoršené duševní zdraví, 40 procent má známky střední až těžké deprese a 30 procent trpí úzkostí. Česko v tomto ohledu bohužel nijak nevybočuje z celosvětového vývoje. Dokládá to i nedávno zveřejněná studie Belgičanky Karen Schrijversové, která společně s kolegy sledovala vývoj duševní pohody u patnáctiletých dětí ve 41 zemích mezi lety 1994 a 2022. Jak se ukázalo, množství potíží (jak psychických, tak s nimi spjatých fyzických projevů) se u mladistvých od devadesátých let více než zdvojnásobilo.

Tento trend potvrzuje i David Blanchflower, profesor ekonomie na Dartmouth College. Spolu s kolegy si při výzkumu všiml toho, že se mění tvar, který má během života křivka štěstí. Tradičně mívá podobu písmene U, což znamená, že nejvíce šťastní jsou nejmladší a nejstarší lidé a nejvíce nešťastní naopak lidé ve středním věku. Tento jev byl prokázán celkem ve 146 zemích a platí pro údaje sahající až do roku 1973 – a netýká se pouze homo sapiens. Vědci dokonce zjistili podobné vzorce i u lidoopů.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Co o zhoršujícím se psychickém zdraví dětí říkají data.
  • Co doporučovaly směrem k výchově dětí časopisy v 60. letech 20. století – a co na počátku toho současného.
  • Jak mohou k odolnosti dětí přispět rodiče.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.