Česká filharmonie: Silvestrovské a Novoroční koncerty

HUDBA, Rudolfinum – Dvořákova síň,  31. 12. a 1. 1. 

Při čtyřech mimořádných koncertech, které pořádá Česká filharmonie na přelomu roku, se za dirigentský pultík postaví Tomáš Netopil a společně s muzikanty se vypraví do „belle époque“.  Tehdy skladatelé jako Claude Debussy, Gabriel Fauré, Maurice Ravel anebo Camille Saint-Saëns vsadili na barvitost, rytmus, emoce, experiment – prostě impresionismus ovládl i hudbu. Při pražských koncertech v sólových partech vystoupí houslista Josef Špaček a violoncellista Ivan Vokáč. 

Winternitzova vila

ARCHITEKTURA, Praha 5, večerní prohlídky 27. a 28. 12. a 2. 1. 

Dům, který si nechal postavit právník Josef Winternitz v roce 1932, nese typické znaky: promyšlené uspořádání prostor – tzv. Raumplan, vestavěný nábytek, luxusní obklady, prosvětlené místnosti… Samozřejmě, pod projektem je podepsán Adolf Loos. „Jeho“ poslední pražskou vilu otevřeli potomci původních majitelů veřejnosti před sedmi lety a od té doby se v ní dveře netrhnou: koncerty, představení, svatby, přednášky, kurzy, komentované prohlídky. A zvláště oblíbené jsou teď večerní prohlídky se sklenkou svařáku.

kultura, Winternitzova vila
Foto: Winternitzova vila

Jakub Špaňhel: Venesia

VÝTVARNÉ UMĚNÍ, Trafo Gallery, Praha, do 8. 1.

„Benátské postranní uličky, skryté fasády, oprýskané portály nebo staré madony z chrámových interiérů na svých nejnovějších plátnech Jakub Špaňhel vyvádí metaforicky na světlo a klade je do protikladu k turisticky známějším pohledům.“ Tak kurátor Radek Wohlmuth popisuje obrazy předního českého výtvarníka, který žije v současné době v Benátkách – tam, „kde až do konce života může malovat cokoli, na co se podívá“. Sugestivní plátna vystavuje Trafo Gallery do začátku nového roku. Je tedy nejvyšší čas.

kultura, Špaňhel
Foto: Trafo Gallery

Nejkrásnější české knihy roku 2023

KNIHY, historická budova Národního muzea, Praha, do 31. 12. 

Soutěž o nejkrásnější knihu se koná již 59 let. Odborná porota letos na jaře vybírala ze tří stovek titulů, přitom kladla důraz na ilustrace, grafický design a knihařské zpracování. Vítězné „kousky“ jsou do konce prosince ještě k vidění v Národním muzeu. A nejen k vidění. „Zatímco na klasické muzejní exponáty si obvykle sáhnout nemůžeme, nejkrásnější knihy jsou výjimkou, protože jejich půvab a zajímavost málokdy tkví pouze v obálce. Takže je bez obav vezměte do ruky a prohlížejte,“ vyzývá ředitel Památníku národního písemnictví Michal Stehlík. 

kultura, Knihy
Foto: Národní muzeum

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist