Zhruba 90 procent času trávíme v uzavřených prostorách a kvalita vzduchu, který tam dýcháme, má velký vliv na naše zdraví. Účinné čističky vzduchu jsou složité a náročné na údržbu. Seokheun Choi a Maryam Rezaieová z americké Binghamton University proto vyvinuli umělou rostlinu, která odebírá ze vzduchu oxid uhličitý, vyrábí kyslík a elektrickou energii. Představili ji ve vědeckém časopise Advanced Sustainable Systems. Při konstrukci využili principy svého vlastního vynálezu – biologické baterie poháněné bakteriemi.
Umělá květina pracuje při intenzitě osvětlení, jaká je běžná v interiérech budov. „Stonek a větvičky“ rozvádějí systémem kanálků vodu a živiny do „listů“ osazených fotosyntetickými bakteriemi Synechocystis kmene PC 6803. Právě ty odebírají ze vzduchu oxid uhličitý a mění ho na živiny. Odstraní ze vzduchu až 90 procent tohoto plynu a zcela zastíní své zelené přírodní protějšky, které dokážou snížit jeho koncentraci ve vzduchu jen o desetinu. Bakterie při fotosyntéze produkují kyslík a uvádějí do pohybu elektrony, což lze využít k výrobě elektrické energie.
Pět zásad, které významně sníží riziko požáru baterií připojených k fotovoltaice
Choi a Rezaieová sestavili první umělý list z pětice solárních elektrických článků napájených bakteriemi víceméně z legrace. Ale záhy jim došlo, že tahle hračka může najít praktické uplatnění. Vytvořili proto umělou rostlinu s pěti listy a dosáhli s ní uspokojivého výkonu jak při odnímání oxidu uhličitého ze vzduchu, tak při tvorbě kyslíku.
Výkon 140 mikrowattů při výrobě energie není nijak omračující, ale Choi je přesvědčen, že v možnostech umělých rostlin je výkon 1 miliwatt. Chce, aby rostliny dokázaly dobíjet mobilní telefon. Součástí budoucích modelů umělých rostlin by proto měl být i akumulátor. Celý systém bude nutné zjednodušit, aby nebyl náročný na provoz a údržbu a fungoval dlouhodobě s vysokou spolehlivostí. „Když to ještě trochu vyladíme, mohly by být umělé rostliny v každé domácnosti,“ říká Choi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist