Vnitřek mikrovlnné trouby je opakovaně vystaven elektromagnetickému záření a vysokým teplotám. Bakterie tam čelí pekelným podmínkám. Jak ale ukázala studie týmu španělských vědců vedených Manuelem Porcarem z univerzity ve Valencii, mezi mikroby se najdou nezmaři, kterým peklo mikrovlnek nevadí a daří se jim v něm. Výsledky pátrání po mikrobiálních osádkách mikrovlnných trub v domácnostech, laboratořích i průmyslových provozech zveřejnil vědecký časopis Frontiers in Microbiology.
Vědci odebrali z vnitřku mikrovlnek vzorky, z těch izolovali DNA a v ní hledali sekvence, jež se sice vyskytují u všech bakterií, ale v závislosti na druhu se liší. Tak odhalili, že domácí mikrovlnné trouby hostí pestré společenstvo mikrobů pocházejících z lidské kůže. Vyskytují se mezi nimi neškodní zástupci rodů Bacillus, Micrococcus a Staphylococcus, ale také bakterie rodů Klebsiella, Enterobacter či Pseudomonas schopné vyvolat infekční choroby. Jak velkou hrozbu představují, není zatím jasné, protože o závažnosti onemocnění, odolnosti vůči antibiotikům a dalších vlastnostech rozhodují často nevelké změny v DNA a ty nebyly předmětem výzkumu.
Co když antibiotika nezaberou? Vědci se ta neúčinná pokoušejí nahradit novým typem vakcín
Opravdové mikrobiální „tvrďáky“ hostí laboratorní mikrovlnné trouby používané v režimech, jež vystavují bakterie drastickým podmínkám. Nacházejí se mezi nimi druhy známé z pouští, horkých zřídel nebo nitra atomových reaktorů, například zástupci rodu Deinococcus nebo mikroby ze skupiny Chloroflexi. V mikrovlnných troubách ale přežívají i druhy bakterií, které extrémním podmínkám neodolají. Vyskytují se tu ve zvláštních povlacích, takzvaných biofilmech, kde mají kolem sebe spoustu organické hmoty a ta je před nepříznivými vlivy ochrání.
Vědci zvažují, že by některé zvláště odolné bakterie využili v biotechnologických provozech. Uživatelům domácích mikrovlnek doporučují, aby při úklidu nevěnovali pozornost jen povrchu trouby a vydezinfikovali občas její vnitřek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist