René Levínský: Don Juan a já
DIVADLO, Divadlo v Dlouhé, Praha, režie Hana Burešová, reprízy 20. a 26. 9.
Naléhavá sonda do reality, o níž nelze s jistotou tvrdit, že realitou je, neboť svět, který nás obklopuje, nás ve skutečnosti neobklopuje. To, co nás obklopuje, jsou jen platónské stíny na stěně jeskyně, z nichž umělá inteligence není než stínem, který vidíme právě teď… Resumé, jehož prostřednictvím Divadlo v Dlouhé představuje svou nejnovější komedii, je úderné. A režisérka Hana Burešová se tématu AI dokáže také postavit čelem. Zvláště když hru napsal René Levínský přímo na míru jí a souboru, s nímž získala Cenu Alfréda Radoka a další divadelní vavříny.
Josef Hlinomaz X Slávka Krátká
VÝSTAVA, výstavní síň Mánes, Praha, od 14. do 30. září
„Jsem korek na vodě, sem tam trochu brzdím, sem tam trochu se vracím. Maluji, když mě něco napadne, a hraju, když někoho něco napadne,“ řekl před lety Josef Hlinomaz a nazval se v rozhovoru s Janem Krůtou „malujícím šašourem, který rád rozesmává lidi“. Nepřeháněl. Hrál ve stovkách divadelních představení a ve 120 filmech včetně legendárního Limonádového Joea – a přitom stále maloval, až se vypracoval na respektovaného surreneonaivistu. Jeho obrazy jsou od soboty k vidění v pražském Mánesu, a to společně s díly Slávky Krátké, jež je druhou profesí zase architektka.
Voda Moře Oceány
FILMOVÝ FESTIVAL, Hluboká nad Vltavou a České Budějovice, do 15. září
Na 40 soutěžních filmů z celého světa se promítá do neděle v kinech Panorama v Hluboké nad Vltavou a Kotva v Českých Budějovicích. Na festival, který nese podtitul Budoucnost?, slíbila přijet řada respektovaných tvůrců a cestovatelů – například žralokář Andy Dellios, který založil světoznámou Sharkschool, freedivingový rekordman Christian Redl, archeolog Miroslav Bárta, který bude přednášet o egyptské Jeskyni plavců, a také třeba dobrodruh Petr Kašpar, jenž bude zase vyprávět o vodácích na řece Ganze. Maraton promítání, besed, diskusí a výstav vyvrcholí projekcí filmu oscarového režiséra Luca Jacqueta Volání Antarktidy.
Avantgarda ze sbírky rodiny Stava
VÝSTAVA, zámek Bechyně, do 29. září
Na zámku Bechyně, jenž za komunismu jen chátral, a až díky novým majitelům se v poslední době vrací ke své renesanční kráse, se od roku 2021 zase konají výstavy. Ty letošní zkoumají různým způsobem téma svobody – ať už umělecké, nebo sběratelské. Výstava Avantgarda ze sbírky rodiny Stava představuje v historické budově sýpky díla 41 světoznámých umělců, mezi nimž nechybí Joan Miró, Marc Chagall, Pablo Picasso a další legendy. V tzv. sochařském parku a v nejstarších zámeckých prostorách pak dostali prostor současní tvůrci z Kamerunu, Itálie, Belgie, USA a Česka.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist