René Levínský: Don Juan a já

DIVADLO, Divadlo v Dlouhé, Praha, režie Hana Burešová, reprízy 20. a 26. 9.

Naléhavá sonda do reality, o níž nelze s jistotou tvrdit, že realitou je, neboť svět, který nás obklopuje, nás ve skutečnosti neobklopuje. To, co nás obklopuje, jsou jen platónské stíny na stěně jeskyně, z nichž umělá inteligence není než stínem, který vidíme právě teď… Resumé, jehož prostřednictvím Divadlo v Dlouhé představuje svou nejnovější komedii, je úderné. A režisérka Hana Burešová se tématu AI dokáže také postavit čelem. Zvláště když hru napsal René Levínský přímo na míru jí a souboru, s nímž získala Cenu Alfréda Radoka a další divadelní vavříny.

Josef Hlinomaz X Slávka Krátká

VÝSTAVA, výstavní síň Mánes, Praha, od 14. do 30. září

„Jsem korek na vodě, sem tam trochu brzdím, sem tam trochu se vracím. Maluji, když mě něco napadne, a hraju, když někoho něco napadne,“ řekl před lety Josef Hlinomaz a nazval se v rozhovoru s Janem Krůtou „malujícím šašourem, který rád rozesmává lidi“. Nepřeháněl. Hrál ve stovkách divadelních představení a ve 120 filmech včetně legendárního Limonádového Joea – a přitom stále maloval, až se vypracoval na respektovaného surreneonaivistu. Jeho obrazy jsou od soboty k vidění v pražském Mánesu, a to společně s díly Slávky Krátké, jež je druhou profesí zase architektka.

VÝSTAVA: Josef Hlinomaz x Slávka Krátká (pražský Mánes)
Repro: Josef Hlinomaz: Psí nebe

Voda Moře Oceány

FILMOVÝ FESTIVAL, Hluboká nad Vltavou a České Budějovice, do 15. září

Na 40 soutěžních filmů z celého světa se promítá do neděle v kinech Panorama v Hluboké nad Vltavou a Kotva v Českých Budějovicích. Na festival, který nese podtitul Budoucnost?, slíbila přijet řada respektovaných tvůrců a cestovatelů – například žralokář Andy Dellios, který založil světoznámou Sharkschool, freedivingový rekordman Christian Redl, archeolog Miroslav Bárta, který bude přednášet o egyptské Jeskyni plavců, a také třeba dobrodruh Petr Kašpar, jenž bude zase vyprávět o vodácích na řece Ganze. Maraton promítání, besed, diskusí a výstav vyvrcholí projekcí filmu oscarového režiséra Luca Jacqueta Volání Antarktidy.

Avantgarda ze sbírky rodiny Stava

VÝSTAVA, zámek Bechyně, do 29. září

Na zámku Bechyně, jenž za komunismu jen chátral, a až díky novým majitelům se v poslední době vrací ke své renesanční kráse, se od roku 2021 zase konají výstavy. Ty letošní zkoumají různým způsobem téma svobody – ať už umělecké, nebo sběratelské. Výstava Avantgarda ze sbírky rodiny Stava představuje v historické budově sýpky díla 41 světoznámých umělců, mezi nimž nechybí Joan Miró, Marc Chagall, Pablo Picasso a další legendy. V tzv. sochařském parku a v nejstarších zámeckých prostorách pak dostali prostor současní tvůrci z Kamerunu, Itálie, Belgie, USA a Česka.

VÝSTAVA: Avantgarda z rodinné sbírky Stava VÝSTAVA (Zámek Bechyně)
Foto: Ondřej Slambora

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist