Rok 2023 byl nejteplejší v historii meteorologických měření. Část současného nárůstu globálních teplot zřejmě padá na vrub snížení obsahu síry v palivech pro námořní lodi. Vyplývá to ze závěrů studie publikované ve vědeckém časopisu Geophysical Research Letters týmem, v jehož čele stál Andrew Gettelman z Pacific Northwest National Laboratory v americkém Richlandu.

Na základě nařízení International Maritime Organisation musely námořní lodě do roku 2020 snížit obsah síry v palivech o 80 procent. To je v mnoha ohledech pozitivní zpráva. Spalováním pohonných hmot obsahujících až 3,5 procenta síry se do ovzduší dostával oxid siřičitý, ze kterého s přispěním slunečního záření vznikají dalšími chemickými reakcemi sírany. Ty se v atmosféře vyskytují ve formě aerosolů a vyvolávají kyselé deště vážně poškozující životní prostředí. 

Gettelman a jeho spolupracovníci upozorňují, že aerosoly síranů usnadňují kondenzaci vodních par, a za loděmi se proto na obloze vytvářejí dlouhé linie oblaků. Ty účinně stíní zemský povrch, protože jejich ostře bílá barva odráží sluneční paprsky. Přispívají tím k ochlazení planety. Vědci vyhodnotili s pomocí umělé inteligence miliony satelitních snímků oblačnosti nad moři a oceány a došli k překvapivému zjištění.

V důsledku snížení obsahu síry v palivech došlo k redukci liniových oblaků až na polovinu a v místech s vyjasněnou oblohou se citelně prohřála mořská voda. Platí to především o severní polokouli s čilejší lodní dopravou. Odhaduje se, že v důsledku odsíření paliv pro lodě stoupne teplota o 0,07 °C. Za první čtyři roky platnosti nové normy jí lze připsat na vrub vzestup teplot o 0,035 °C a vědci předpokládají, že následky odsíření lodní dopravy v příštích letech ještě narostou. Podle Gettelmana netkví hlavní problém ve snížení emisí síry. To je krok správným směrem. Potíž je v tom, že chladicí efekt síranových aerosolů oslabil dříve, než se podařilo významněji omezit emise skleníkových plynů vyvolávajících globální oteplení.  

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist