Když Galerie Kodl, tak Toyen, Emil Filla, Jan Zrzavý, Václav Špála, Jiří Kolář a další zvučná jména. A také milionové částky, za něž se jejich díla v této aukční síni draží. Například při květnové aukci sběratelé utratili „u Kodlů“ během nedělního odpoledne takřka 240 milionů, přičemž Fillův figurální obraz Dvojice představoval 25,2 milionu a cena plátna, jež Toyen nazvala Odchází a přichází, se vyšplhala z vyvolávaných sedmi milionů na 22,8 milionu.

Teď je tu ale horký začátek prázdnin a prostory galerie na Národní třídě patří Letnímu výtvarnému salonu KodlContemporary. Ten před sedmi lety založili nejmladší členové rodiny – Jakub, Matyáš a Adéla Kodlovi s jasným záměrem: vytvořit v rámci aukčního domu, jenž je proslulý především „zvýšenou péčí“ o českou meziválečnou modernu, také svébytnou platformu současného umění. A jejím prostřednictvím představovat talentované mladé umělce veřejnosti, znalcům, sběratelům, zvláště pak mladým sběratelům. „Chceme ukázat, že současné umění je velmi zajímavé a dostupné. Nemusíte být zrovna miliardář, chcete-li si založit sbírku nebo si prostě jen dopřát krásný moderní obraz,“ říká kurátorka Eva Vele a upozorňuje, že letošní salon vyniká různorodostí v materiálech, formách i koneckonců ve věku umělců. 

Nejmladší z nich, Anně Jožové, ještě není ani třicet let. Před rokem absolvovala v ateliéru Ronyho Plesla na Vysoké škole umělecko-průmyslové, ale už stihla zaujmout výraznými autorskými vázami, do nichž neváhá promítat závažná celospolečenská a environmentální témata. Pomíjivost lidského života se také „zrcadlí“ v objektech Pavlíny Kvity, zatímco sochař Martin Janecký, který tvaruje sklo unikátní metodou – tzv. zevnitř žhavé baňky (inside bubble sculpting), se vrací k baroku, klasicismu.

Díla celkem osmi mladých a už respektovaných umělců – tedy i Jakuba Matušky aka Maskera, Michala Mráze, Moniky Žákové a Báry Prášilové – jsou v galerii vystavena do poloviny srpna, pak se v rámci projektu přesunou na střední školy International School of Prague a Park Lane International School. 

KodlContemporary

VÝSTAVA, Galerie Kodl, Národní třída v Praze, do 16. srpna 

Jakub Matuška: Ryby
Jakub Matuška: Ryby
Foto: KodlContemporary

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist