Kde je Anne Franková  (země Beneluxu, Francie, Izrael, 2021)

FILM, režie Ari Folman, distribuce Film Europe, 13. 6. v Edison Filmhub

Po paralelách mezi minulostí a současností není třeba pátrat. Vyskytují se na každém kroku, který urazí hlavní hrdinka Kitty ve stopách své ztracené přítelkyně. Při putování po Amsterdamu si čte v Annině deníku, vypráví její příběh, ale odkrývá i traumata dnešních dětí a mladých lidí. Animovaný film Ariho Folmana měl úspěch na festivalu v Cannes 2021, v Praze se promítá u příležitosti nedožitých 95. narozenin Anny Frankové.

Kniha je Art 

VÝSTAVA, Praha, Královský letohrádek od 7. června

Tentokrát se knihy nebudou číst, ale prohlížet. Výstava na Pražském hradě je totiž představuje jako umělecké předměty, a tak je zkoumá z hlediska typografického či písařského provedení, řemeslného zpracování a podle kvality ilustrací. A že jde vždy o špičková díla, o tom není pochyb, vždyť je v pražském Belvederu vystavena i kolekce publikací oceněných v soutěži Nejkrásnější české knihy.

kultura, Kralovský letohrádek
Foto: Jiří Šebek

Ostravská muzejní noc

FESTIVAL, 15. června v řadě ostravských institucí

Oslavy stého výročí založení Velké Ostravy se promítnou třetí červnovou sobotu i do programu Ostravské muzejní noci. Ve městě budou do rána otevřeny nejen snad všechny galerie a muzea, ale lidé si budou moci třeba prohlédnout i prostory Nové radnice a vystoupat též na její věž, která je nejvyšší tohoto druhu v ČR. Mimochodem – elegantní radniční stavba, jež tolik evokuje atmosféru první republiky, bude 1. července zapsána na seznam národních kulturních památek. 

kultura, OMN-Galerie Dira
Ostravská galerie Díra
Foto: Lukáš Ston

Vodojemy na Špilberku

VÝSTAVA, Muzeum města Brna, od 1. dubna 

Vstoupit do podzemních vodojemů na Špilberku znamená ponořit se do minulosti. Nádrže z konce 19. století, jež představovaly zásadní zdroj vody pro centrum města, byly před několika lety rekonstruovány, přičemž v nich byly zachovány regulační komory, obří potrubí a další unikátní technické vybavení. Doplňují jej sochy a pomníky ze starých hřbitovů a celý prostor umocňuje moderní nasvícení s interaktivními a audiovizuálními prvky. Prostě tam dole se ručičky hodinek točí naopak. 

kultura, Vodojemy na Špilberku
Foto: Muzeum města Brna

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist