Harvardova univerzita, New York Times, Honda, HBO, Metropolitní muzeum v New Yorku nebo Národní muzeum v norském Oslu. To je výčet několika klientů, kteří si koupili písmo od pražského studia Displaay. Dostanete se do něj po schodišti obří funkcionalistické Vinohradské sokolovny, v jejímž nejvyšším patře tato písmolijna sídlí. Písmolijectví je starobylý obor, který byl založen v 15. století poté, co Johannes Gutenberg vynalezl knihtisk. Písmo se další stovky let lilo do kovových forem zvaných matrice ze slitiny olova, antimonu a cínu. Ještě na začátku 90. let 20. století byly tvorba a sázení písma záležitostí velkých dílen a početných týmů typografů a sazečů ve speciálním oděvu, kteří písmena, číslice a znaky připravovali a tiskli analogově pomocí takzvané fotosazby.

Martin Vácha, sedmatřicetiletý typograf a zakladatel studia Displaay, nám ukazuje světlou místnost s několika počítači, která představuje písmolijnu 21. století. Celkem tu pracuje sedm lidí, pět z nich se zabývá digitální tvorbou písma. Kromě Váchy, rodáka z Ústí nad Labem,  například i jeho partner ve firmě Daniel Quisek. „Ve správnou chvíli jsme si zřídili Instagram a tam naše písma začali představovat,“ odpovídá Vácha s úsměvem na otázku, čemu vděčí za to, že právě jejich písma úspěšně prorazila do světa. A mezi současnými českými typografy nejsou zdaleka sami. Navázali na tradici, která vznikla po založení samostatného Československa zhruba před sto lety, a dokážou v ní originálně pokračovat.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Co oceňuje americký expert u českých písmařů.
  • Kde berou typografové inspiraci.
  • Kolik písmo obvykle stojí a jaké slavné značky či akce nesou písma českých tvůrců.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.