Priscilla (USA, 2023)

FILM, režie Sofia Coppola, distribuce Aerofilms, od 30. 5. v kinech

„Nevěsta, dětská oběť, konkubína... Priscilla Presley je tím vším v děsivě napínavém, podivně klaustrofobickém portrétu manželské osamělosti od Sofie Coppoly.“ Kritik z The Guardian se nezdráhá nazvat režisérku „Betty Friedanovou filmu 21. století“, rozuměj tedy feministickou aktivistkou se silnými sklony k subjektivismu a s důrazem na „nesoudnou intimitu“, nicméně neupírá snímku na působivosti. Film vychází z knihy Elvis and Me, kterou sepsala Presleyova exmanželka v roce 1985. Ta jej také s režisérkou uvedla na loňském festivalu v Benátkách, a to za velkého potlesku. 

Tanec Praha

FESTIVAL, 2.–27. 6, více než 20 měst a obcí v ČR

Na jevišti Nové scény Národního divadla zahájí 36. ročník proslulého tanečního festivalu hvězda oboru – Lia Rodrigues. Respektovaná brazilská choreografka, která je známá svým osobitým, velmi expresivním, až tělesným pojetím tance, se svým souborem v Praze završí evropské turné. Encantado, představení, jež je – slovy organizátorů –„divokou džunglí jiskřící barvami, pohybem a sálající vitální energií“,  bude bezesporu jedinečný zážitek a ojedinělá příležitost. Vždyť organizátoři o účast slavného ansámblu usilovali pět let. 

Tanec Praha FESTIVAL, 2. – 27. 6.
Foto: Tanec Praha 2024 – Encantado, Lia Rodrigues ©Sammi Landweer

Kamila Ženatá: Všechno jako na počátku světa

VÝSTAVA, pražský DOX, prodloužena do 9. 6.

Když se hlásila na AVU, chtěla se věnovat grafice. Od té doby však Kamila Ženatá okusila mnoha žánrů – kresbu, malbu i videoart, zaobírala se také mnohovrstevnatými instalacemi a přitom studovala psychoanalytickou terapii, zkoumala témata související s nevědomím a sny, budovala si arteterapeutickou praxi… V jejích velkoformátových abstraktních plátnech, která představuje pražský DOX, se tohle všechno odráží. A ještě mnohem víc. Katalog k výstavě pokřtí autorka 6. června spolu s Vladimírem Mertou. 

Kamila Ženatá: Všechno jako na počátku světa VÝSTAVA, pražský DOX
Foto: Kamila Ženatá: Mycelium – život, 2022

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist