Elixír mládí hledá lidstvo odedávna. Dlouho to byla doména nejrůznějších podvodníků a šarlatánů. Moderní lékařská věda ale dospěla k názoru, že stáří je nemoc, kterou bychom měli léčit. Ovšem zdaleka ne všichni odborníci s tím souhlasí.

Když Světová zdravotnická organizace zařadila stáří na oficiální seznam chorob, vyvolalo to bouřlivou diskusi. Kromě jiného i proto, že zatím není k dispozici pilulka, která by dokázala člověka omladit. Tým vedený epidemiologem Danielem Belskym z Columbia University nyní přichází na stránkách lékařského časopisu JAMA Network Open s receptem na pomalejší stárnutí. Má podobu školní docházky a studia.

Belsky a jeho spolupracovníci využili dat z rozsáhlé epidemiologické studie Framingham Heart Study, v níž lékaři už 75 let sledují zdravotní stav početného souboru lidí. Pro řadu účastníků jsou k dispozici výsledky DunedinPACE testu, který hodnotí biologické stáří člověka podle změn v dědičné informaci.

Při narození máme geny dokonale vyladěné díky molekulám, které obalují dvojitou šroubovici DNA. S přibývajícím věkem se obal dědičné informace mění a souhra genů se vytrácí. Mnohé pak mají tendenci k nadměrné aktivitě, tedy k jakési „jízdě zakázanou rychlostí“, což přispívá k rozvoji chronických onemocnění typických pro stáří.

Z dat od 14 tisíc lidí tří generací Belsky a spol. zjistili, že když děti chodily do školy o dva roky déle než rodiče, zpomalilo to rychlost nežádoucích změn v obalu jejich DNA o dvě až tři procenta. To jim přineslo snížení rizika předčasného úmrtí asi o 10 procent.

Samotné vysedávání v učebnách samozřejmě nikomu život neprodlouží. Vzdělanější lidé si ale víc hledí svého zdraví. Mají také lepší platy, a tudíž i víc prostředků na zdravější životní styl. Ani Belskyho recept na prodloužené mládí tak nepřináší zázračný elixír. Místo něj nabízí řeholi namáhání mozku a následně diktát zdravého životního stylu.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist