Ruth Orkin: A Photo Spirit

VÝSTAVA, Galerie výtvarného umění v Ostravě, 6. 3. až 12. 5.

Městské ulice a ženy, krásné, volné, ambiciózní. Témata, která dominují tvorbě Ruth Orkinové, jedné z mála profesionálních fotografek, jejíž snímky ve 40. a 50. letech tiskly New York Times, časopisy Life nebo Look. Zvláště její záběry sebevědomých žen byly v té době de facto převratné. Například snímek Americká dívka v Itálii z roku 1951, který zachycuje fotografčinu přítelkyni Ninalee Craigovou, obklopenou vyzývavými mužskými pohledy (a který uvozuje tento text) se stal v 70. letech symbolem ženského hnutí. Není divu, že nebude chybět ani v Ostravě. 

Open House Praha

ARCHITEKTURA, výpravy do Stínadel (7. 3.) a pražských kaváren (9. 3.)

Desátý ročník festivalu, který otevírá dveře pražských domů a míst, jež jsou běžně nedostupná, se bude konat až v květnu, jeho organizátoři však po celý rok zvou na výpravy za zajímavou architekturou a neopakovatelným geniem loci. Dozvíte se při nich třeba, jak to doopravdy bylo s Rychlými šípy a najdete i kostel s podzemní hřbitovní chodbou. Anebo si můžete dát dobrou kávu tam, kde se scházeli obrozenci či se zrodil spolek Devětsil. 

Open House Praha - ARCHITEKTURA výpravy do Stínadel (7. 3.) a pražských kaváren (9. 3.)
Foto: Tomáš Sysel

Jaroslav Havlíček: Zavražděný sen a jiné povídky

LITERATURA, audiokniha, vydalo nakl. OneHotBook, 2024

„Znal jsem Petrolejové lampy, Neviditelného nebo Helimadoe, ale dlouho mi zůstaly utajené povídky Jaroslava Havlíčka,“ říká herec Igor Bareš a podobně na tom bude asi většina čtenářů, a to i těch, kteří se slušně orientují v české meziválečné próze. Antologie povídkových textů, které známý herec nejen načetl, ale podílel se i na jejich výběru, „zaujme poetikou a aktuálností. Jsou to vybroušené literární skvosty, jimž nechybí nadhled a vtip,“ ujišťuje režisér Michal Bureš.

Jaroslav Havlíček: Zavražděný sen a jiné povídky
Foto: OneHotBook

Eigasai 2024

FESTIVAL, Kino Lucerna, Praha, do 3. 3.

Téměř rok trvající cesta autostopem z Prahy do Japonska znamenala pro Zdeňka Thomu zásadní zlom. Psal se rok 1970 a známý fotograf se rozhodl, že od té chvíle bude už cestovat jen východním směrem. V 28 zemích Asie, hlavně v Japonsku, Číně, Tibetu, Nepálu, Indii, a na Filipínách, strávil souhrnně více než sedm let a na každém kroku fotil, posléze napsal řadu cestopisných knih a uspořádal na 160 výstav. Navazuje na ně současná expozice v Kavárně Lucerna, zatímco v kině se promítají japonské filmy a hraje Divadlo Kjógen.

Eigasai 2024
Foto: Zdeněk Thoma

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist