Potkaly se Markéta Pilátová s Eliškou Podzimkovou, a ejhle, je tu knížka, ze které by měl Arnošt Lustig radost. Jak by ne, když se v ní jeho dramatický životní příběh vypráví s humorem a nadhledem, tedy pomocí prostředků, jimiž také dobře vládl.
Ano, dojde přitom i na vtip o Roubíčkovi a Khonovi, nevyhneme se Terezínu, Osvětimi-Birkenau a Buchenwaldu, nelze ani přeskočit komunistické nadšení, posrpnovou perzekuci ani dvacet let emigrace, ale v otázkách dcery Evy a syna Josefa se i ty nejdrsnější vzpomínky přetavují do obrázků z rodinného alba či domácího videa. Jako kdyby se při imaginárním rozhovoru otce s dětmi odhalovala samá podstata, smysl našeho setrvávání mezi lidmi, jako kdybychom tak měli poznat, kdo jsme my sami. A pak už prostě nezbývá než o tom napsat.
Tady se přemýšlí i sní. Nejen o tom, jestli knihy přežijí umělou inteligenci
Ještě že Arnošt Lustig tohle věděl a po roce 1990 mohl napsat doma na dvacet knih: „Všude byla čeština. Mohl jsem ji pít jako pivo a nikdy nepřestat,“ vysvětluje v hravém „románu v obrazech“, který malým a mladším leccos nového odhaluje a ty starší zase nutí se otočit, přemýšlet. A Arnošt Lustig? Světově uznávaný český spisovatel se tam nahoře teď určitě chechtá nad vtipnými kolážemi Elišky Podzimkové. Směje se z plných plic, jak to tak krásně uměl.
Markéta Pilátová – Eliška Podzimková: Arnoštova cesta
KNIHA, nakl. Odeon, 2023
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist