Oblíbenec akademiků i široké čtenářské veřejnosti. Charakteristika anglického prozaika Iana McEwana může být stručná. Netřeba víc superlativů. Nositel prestižní Man Bookerovy ceny patří k nejznámějším britským prozaikům, a to především díky své Betonové zahradě, Amsterdamu a Pokání, jež si ve filmové podobě vysloužilo hned několik amerických Oscarů. V čem se však McEwan ještě liší od jiných literárních hvězd? „Nikdy neustrnul v již prošlé cestě,“ píše filozofka a publicistka Tereza Matějčková v doslovu k jeho poslednímu románu Hodiny. „Vždy měl odvahu stát se znovu spisovatelem, psát, jako by začínal znovu, probádat nový přístup a nové téma.“

V Hodinách to pak McEwan názorně předvádí. Pustil se do nezvykle košatého příběhu, který začíná na konci druhé světové války a vrcholí covidovou pandemií, a obsáhne tedy celý jeden životní příběh. Ten vypráví hlavní  postava – Roland Baines. Kdysi nadějný, ale nevystudovaný klavírní virtuos a neúspěšný literát, který se nejen roky potýká s dětskou vzpomínkou na milostný vztah s učitelkou klavíru, ale se vztekem i obdivem vnímá odchod své ženy, která dá přednost literatuře a provždy se odstřihne od něho i jejich malého syna, a přitom – jaksi mimoděk – objevuje také temné kapitoly v příběhu svých rodičů, až najde zamlčeného bratra. K tomu připočtěme poválečnou Libyi a Německo, suezskou a karibskou krizi, radioaktivní mrak z Černobylu, Beethovena a Mozarta, jazz, pád Berlínské zdi, kampaň MeToo, covid-19…

Obsáhnout to vše, neztratit se, udržet spád i napětí a ještě odpovídat na otázky po smyslu dějin i budoucnosti? Tomu se říkávalo za časů, kdy McEwan chodil do klavíru, majstrštyk.

Ian McEwan: Hodiny

KNIHA, v překladu Ladislava Šenkyříka vydal Odeon, 2023

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist