Ráno bývá moudřejší večera, ale nesmí to být ráno po probdělé noci. K takovému závěru došel kanadsko-americký tým pod vedením Hengyi Raa z University of Pennsylvania ve studii publikované vědeckým časopisem Psychophysiology.

Rao a spol. získali pro experiment 56 dobrovolníků a ty podrobili „balonkovému testu“ riskantního chování. Při něm lze opakovaným mačkáním klávesnice nafukovat obrázek balonku. S každým přifouknutím naskočí dobrovolníkovi na konto určitá částka. Nafukování lze kdykoliv ukončit a získat nasbírané peníze. Balonek je ale naprogramován tak, aby při přehuštění praskl, a v té chvíli přichází dobrovolník o celou nastřádanou sumu. Z výsledků testu usuzují psychologové na ochotu riskovat. 

Rao a jeho tým testovali dobrovolníky plně odpočinuté i nevyspalé po probdělé noci. Aktivitu jejich mozků sledovali pomocí funkční magnetické rezonance. Ti nevyspalí vykazovali slabší odezvu na výhry i na ztráty odměny. Jako kdyby jim ani nezáleželo na tom, zda odměnu získají, nebo ne. Projevovali také menší míru vzrušení, když hrozilo, že balonek praskne. Jejich sklon k riskování tedy narostl. 

Nevyspání se projevuje sníženým soustředěním, horší pamětí, větší impulzivitou, ale také horší koordinací pohybů. Na druhé straně se však bezprostředně po probdělé noci dostaví u nevyspalých lidí i pozitivní pocit vzrušení a psychického nabuzení. Dopad těchto protichůdných stavů na sklon k riskování nebyl znám. Teď už mají vědci jasno. 

„Naše výsledky podtrhují, jak důležitý je dostatečný spánek. Lidé by se měli zdržet důležitých rozhodnutí, když trpí chronickou nebo akutní spánkovou deprivací,“ říká členka Raova týmu Zhuo Fangová. „V oborech, jako je zdravotnictví, se ale lidé často nevyspí, a přesto musí činit důležitá rozhodnutí. Těm by mohla při zvládání krizových situací pomoci školení zacílená na eliminaci rizik vyplývajících z únavy.“

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.