Červené víno se těší pověsti nápoje, který v malém množství prospívá lidskému zdraví. Za pozitivní účinky vděčí látkám ze skupiny antioxidantů, protože ty zvyšují v těle hladiny „dobrého“ cholesterolu. Další zdraví prospěšnou látkou, jež se dostává z hroznů do červeného vína, je resveratrol. O něm se ví, že aktivuje v těle bílkoviny sirtuiny, a těm se připisuje schopnost prodloužit lidský život.

Někteří lidé si ale benefity červeného vína neužijí, protože je i po malé sklence rozbolí hlava. Tým amerických enologů vedený Andrewem Waterhousem z University of California v Davisu nyní odhalil příčiny „hlavobolu z červeného“. Ze studie publikované vědeckým časopisem Scientific Reports vyplývá, že na vině je quercetin. Tato látka se přitom řadí mezi zdraví prospěšné antioxidanty červeného vína. Vyskytuje se celkem běžně v ovoci a zelenině a na trhu je dostupná i ve formě potravinových doplňků.  Waterhouse a jeho spolupracovníci ale zjistili, že quercetin blokuje rozklad alkoholu.

„Jakmile vstoupí do krevního oběhu, mění se quercetin na quercetin glukuronid a v této podobě pak blokuje metabolismus etanolu,“ popisuje chemické procesy Andrew Waterhouse. 

Zpomalené odbourání alkoholu vede k hromadění rozkladného meziproduktu acetaldehydu, který je pro lidský organismus toxický. Vyvolává návaly krve, bolesti hlavy a nevolnost. Stejné účinky má i disulfiram známý u nás jako antabus. Jeho schopnosti vyvolat nevolnost se využívá při léčbě závislosti na alkoholu. Někteří lidé mají dědičnou dispozici k hromadění acetaldehydu v těle. Ve východní Asii se to týká asi 40 procent populace. A právě tito lidé mohou po konzumaci červeného vína trpět bolestmi hlavy. Riziková jsou pro ně vína bohatá na quercetin, který vzniká zvýšenou měrou v hroznech vystavených intenzivnímu slunečnímu záření. K „rizikovým“ vínům tak Waterhouse řadí třeba cabernet z kalifornského Napa Valley.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist