Je profesorkou anglické literatury na Syrakuské univerzitě v New Yorku, autorkou písňových textů, esejí a také pěti básnických sbírek, za něž získala nejedno ocenění. Nejvíc však Mary Karrovou proslavily vzpomínky na vlastní dětství, a to přitom nezvolila ani formu románu.

Začíná to už předmluvou. Není důležité, že ji autorka napsala až v roce 2004, devět let po prvním vydání Klubu lhářů. Stačí se začíst do úvodního odstavce, kde líčí historku, jak při rekonstrukci koupelny našel obkladač ve zdi díry po kulkách a její maminka – tehdy už šedovlasá a dávno abstinující – ani brvou nehnula a potvrdila, že tu první vystřelila kdysi na tátu, tu druhou na Larryho, svého v pořadí pátého nebo možná šestého manžela. Stačí těch prvních pár řádek a vletěli jsme po hlavě do světa Mary Karrové: „To vysvětluje hned zkraje, proč jsem se rozhodla napsat Klub lhářů jako memoáry, a ne jako beletrii: když vám osud nabídne takové literární postavy, nač se namáhat nějakým vymýšlením?“

A tak vypráví. O tom, jak vyrůstala na přelomu 50. a 60. let ve východotexaském Leechfieldu, který se dusil odérem rafinerií a chemiček, krčil před nájezdy tornád, kobylek, nakažlivých nemocí a sousedských pomluv. Jak městečko a celý rozpálený konzervativní Texas upřímně nenáviděla a vlastně i milovala, stejně jako milovala svou duševně labilní matku, neúspěšnou umělkyni, která rodinu terorizovala. A jako milovala otce, dělníka z rafinerie, který si tak rád s chlapy u kulečníku vymýšlel příběhy a vesele lhal, občas se taky ztrácel, až se Mary a její starší sestře vytratil ze života. Bylo to – viděno zvenčí – až šílené dětství, jistě by vydalo na román, horor nebo také klinickou studii.

Mary Karrová odhaluje rodinná tajemství i vlastní traumata s maximální citovou upřímností,“ píše amerikanistka Hana Ulmanová v doslovu k českému překladu knihy, který právě vyšel v nakladatelství Prostor. „Jako by intuitivně pochopila, že její text stojí a padá s tím, jak dokonale ilustruje nejasnost hranice mezi komedií a tragédií nebo mezi smíchem a pláčem.“ Připočítáme-li k tomu ještě vynalézavé zacházení s jazykem, držíme v rukou třaskavou směs. Explodovala v roce 1995 a Klub lhářů pak více než rok setrval na žebříčku bestsellerů The New York Times. Reakce čtenářů, kterým pomohl se zbavit traumat z dětství, údajně autorku překvapují dodnes.

Mary Karrová: Klub lhářů

KNIHA, nakl. Prostor, přeložil Josef Moník, 2023

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist