Nejmajetnější pozemšťan Elon Musk vzbudil v roce 2020 pozdvižení, když na Twitteru oznámil, že prodá „téměř všechen fyzický majetek“ a „nebude vlastnit žádný dům“. Poté našel kupce pro sedm svých nemovitostí v hodnotě zhruba 130 milionů dolarů (téměř tři miliardy korun) a vyrojily se zprávy, že miliardář se stěhuje do maličkého příbytku, jemuž se říká tiny house. Stavbičku měla postavit jeho firma Tesla a psalo se o ceně v přepočtu pouhých zhruba 300 tisíc korun.

Nakonec se ukázalo, že jihoafrický rodák tiny house skutečně vlastní, stál ho přibližně milion korun, ovšem výrobcem je společnost Boxabl z Las Vegas. A majitel Twitteru (nyní síť X) v něm nebydlí, ale mobilní garsonku o rozloze 36 metrů čtverečních využívá jako přijímací domek pro návštěvy. Podle magazínu Business Insider tam loni slavil i narozeniny. Tiny house se nachází v Boca Chica v Texasu, odkud Muskova firma SpaceX vypouští své rakety do vesmíru.

Obyvatelný výrobek má značku Casita a jako stavební materiály společnost Boxabl uvádí ocel, beton a laminované desky. Po usazení je domek údajně hurikánuvzdorný. Firma tvrdí, že po dovezení na místo je tiny house schopná složit během hodiny. Společnost založená v roce 2017 postavila přes 150 obyvatelných buněk pro americké ministerstvo obrany a podle svého tvrzení má od různých zákazníků objednávku na 120 tisíc dalších domků.

Nakolik je to reálné či zda firma jen pohotově kuje železo, dokud je žhavé díky Muskově mediálně vydatně vytěžené objednávce, se teprve ukáže. Business Insider v březnu zveřejnil článek Malé domečky, velké problémy, v němž popisuje rozpočtové potíže firmy Boxabl, související mimo jiné s přemrštěnými platy nejvyšších manažerů společnosti.

Dohady, jestli excentrický Musk v garsonce jménem Casita přece jen nebydlí, utnul na začátku srpna jeho životopisec Walter Isaacson. Ve svém tweetu napsal, že nejbohatšího muže světa navštívil u něj doma v Boca Chica. Ovšem nezmiňuje jednopokojový tiny house, ale „spartánský dvoupokojový dům“. Takže Musk nakonec bude mít přece jen něco trochu většího.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.