Kdo se dneska řídí doporučením lékařů a prospí denně sedm až osm hodin? Řada lidí trpí chronickým nevyspáním, což s sebou nese vážná zdravotní rizika, o poklesu fyzické i duševní výkonnosti nemluvě. Najdou se však šťastlivci, kteří spí díky dědičným dispozicím méně a přitom nevykazují známky únavy. Ti méně šťastní ale zahánějí ospalost, jak se dá. Kofeinem počínaje a studenou sprchou konče. 

Tým vědců vedený Marcosem Frankem z Washington State University nyní odhalil v mozku buňky, které dovolují laboratorním myším zkrátit dobu spánku a přitom si uchovat plnou svěžest. Výsledky výzkumu Frankova týmu zveřejnil vědecký časopis Journal of Neuroscience

„Delší bdění obvykle vyvolá prodloužení a prohloubení následujícího spánku. My jsme ale zjistili, že navzdory o hodiny delšímu bdění se tyto myši nelišily délkou a intenzitou spánku od dostatečně vyspalých zvířat,“ přibližuje Marcos Frank závěry experimentu. 

Vědci zjistili, že spánek regulují buňky v mozku, kterým se pro jejich hvězdicovitý tvar říká astrocyty. Dlouho byly považovány za jakýsi tmel, jenž drží neurony mozku pohromadě. Dnes je jasné, že astrocyty na neurony aktivně působí a ovlivňují jejich funkce.  Potvrdilo to i sledování aktivity astrocytů v oblasti mozku, která řídí délku spánku. Když Frank a jeho spolupracovníci tyto buňky nabudili, zkrátil se myším spánek o šest hodin a přitom nevykazovaly známky únavy ani pokles výkonnosti. 

„Výsledky našich experimentů dokazují, že potřeba spánku není dána pouze předchozí dobou bdění, ale je řízena i těmito dlouho ignorovanými buňkami,“ vysvětluje Frank. 

V dalším výzkumu se chtějí vědci zaměřit na možnosti cílené stimulace astrocytů tak, aby dokázali zmírnit negativní důsledky dlouhodobého bdění u lidí. Snížila by se tak rizika spojená s nevyspalostí třeba u lékařů během dlouhých nočních služeb, u řidičů při dálkových jízdách nebo u lidí pracujících na směny. 

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist