Shodit nadbytečná kila není snadné. V poslední době se sice objevily nadějné léky na obezitu, ale ani s těmi není hubnutí úplně jednoduché. Množí se stížnosti na nežádoucí vedlejší účinky a také cena je mnohdy nepříjemně vysoká. Proto vědci hledají nové možnosti pro léčbu obezity. Li Ye z kalifornského Scripps Research se spolu se svými spolupracovníky zaměřil na obecně známý fakt, že za nízkých teplot konzumují savci včetně člověka více potravy.

Je to užitečná adaptace, protože v zimě potřebují živočichové více energie k udržení stálé tělesné teploty. Ostatně některé kúry na hubnutí spoléhají na pobyty v mrazu, při kterých by měl lidský organismus spalovat více tuku na výrobu tělesného tepla. Tento efekt ale často „vymaže“ zvýšená chuť k jídlu.

Ye a jeho spolupracovníci snížili laboratorním myším teplotu okolního prostředí z 23 stupňů Celsia na pouhé čtyři stupně. Myším se už po několika hodinách nápadně zvýšila aktivita malého centra v části mozku zvané hypotalamus. Začaly pátrat po potravě, a když žádnou nenašly, centrum v hypotalamu se jim nažhavilo o poznání víc. Mozek tedy nereagoval na chlad, ale na zvýšenou potřebu potravy. Naopak, když vědci utlumili myším drženým v chladu mozkové centrum, nejevila zvířata o potravu valný zájem. Výsledky těchto experimentů zveřejnil vědecký časopis Nature. 

Li Ye je přesvědčený, že stejné mozkové centrum najde i v hypotalamu lidí a že také u člověka řídí příjem potravy v reakci na změny okolní teploty. Pokud se to potvrdí, pomůže zablokování tohoto mozkového centra ke zefektivnění léčby obezity pobytem v nízkých teplotách.  

„Jedním z našich hlavních cílů je zabránit nárůstu chuti k jídlu při vzestupu výdeje energie v chladu. Zároveň nás zajímá, zda nově objevené mozkové centrum řídí zvýšení chuti k jídlu, když tělo kompenzuje i jiné typy zvýšených energetických nároků, například výdej energie při cvičení,“ předestírá své plány Li Ye.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.