Ticho je tu a bezejmenné světlo upřeně pohlíží do prázdnoty. Vidím krkavce vracející se skrz bouře a mraky.“ Kdo poslouchá hudbu s těmito texty, ten určitě musí být smutným, zahořklým člověkem… Až na to, že pravdou je pravý opak.

Jde o text písně norské blackmetalové skupiny Gaahls Wyrd. Hudba to je pro „normálního“ člověka na první poslech zcela nestravitelná. Mohl by si říct, že kdo jí propadl, musí nejpozději zítra spáchat sebevraždu nebo zabít někoho jiného. Jenže: „Když se člověk potká s většinou dalších fanoušků této hudby, tak jsou extrémně v pohodě. Nevím, jestli to funguje jako nějaká terapie, nebo ta hudba přitahuje tento typ lidí,“ říká Daniel Vávra, herní vývojář, který stál za celosvětově úspěšnými hrami jako Mafia nebo Kingdom Come: Deliverance. „Kontrast mezi naladěním těchto lidí v reálném životě a tím, u čeho relaxují, je docela zvláštní. Ale je to prostě tak a já to mám stejně,“ říká se smíchem.

Fanoušci extrémní hudby? Šťastní a úspěšná lidé, jako třeba herní vývojář Daniel Vávra.

Ano, skutečně lze relaxovat u extrémní hudby a přitom být spokojeným, úspěšným člověkem. Vybrali jsme pro vás tři příklady lidí z různých oborů lidské činnosti, o kterých to platí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se