Umanutý režisér Christopher Nolan se opět rozhodl nedělat kompromisy. Divákům svého nového filmu Oppenheimer nabízí podobný prožitek úžasu a hrůzy, který čekal pozorovatele prvního testu atomové bomby v poušti Nového Mexika v červenci 1945.

Zkušební výbuch patří k nejsilnějším a nejmrazivějším záběrům očekávaného snímku, umocněný i tím, že podle režiséra byl natočen bez pomoci digitálních efektů. Film Oppenheimer byl snímán kamerami s technologií Imax v dnes už ojedinělém 70milimetrovém formátu, který nabízí jasný a čistý obraz rovnající se rozlišení 18K. Oproti klasickému formátu 35 milimetrů, v němž se v předdigitální éře točila většina filmů, je rozlišení desetkrát větší.  Mimo USA však existuje pouze pět kin, která mají 70milimetrovou promítačku. Tři jsou v Británii, jedno v Austrálii a páté v kině na pražské Floře.

„Cinema City Flora disponuje technologií Imax 70 mm od roku 2003. Sál Imax byl digitalizován v roce 2011, od té doby se ale z formátu 70 mm hrály filmy Temný rytíř povstal, Interstellar, Dunkerk a nyní snímek Oppenheimer,“ říká Lenka Tichá ze společnosti Cinema City, která zmíněný multiplex provozuje. Všechny jmenované filmy natočil britsko-americký režisér Nolan.

Filmový pás s políčky o rozměrech 70 × 52 milimetrů, délce 17 kilometrů a hmotnosti 272 kilogramů byl do Prahy dopraven ve třech bednách a předpokládá se, že přiláká filmové fajnšmekry z celé Evropy. List New York Times popisuje, jak se někteří filmoví fanoušci vydávají i na desetihodinovou jízdu napříč USA, aby měli maximální divácký zážitek v některém z tamních 19 kin se 70milimetrovou technologií. Sám Nolan novinářům řekl, že obrazu v tomto rozlišení se nic nevyrovná, připouští však, že většina lidí film zřejmě uvidí na malé obrazovce televize, počítače, či dokonce mobilu. Režisér přiznal, že třeba pro něj zásadní snímek Blade Runner viděl poprvé v roce 1982 na pirátské VHS kazetě.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist